Yemek yedikten sonra şişkinlik varsa bazı yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Uzmanlar kronik rahatsızlıkların ve şişkinliğin sebebinin gazdan olduğunu söylüyor.

Sindirim sorunu yaşamanıza neden olan gıdalar mideye büyük zarar verebilir. Bu gıdalara karşı dikkatli olmak gerekir.

Badem sütü içeren ürünleri tüketmek sizi ülser gibi mide problemleri yaşamanıza neden olabilir. Çünkü bu ürünlerde karragenan isimli bir madde vardır ki bu deniz yosunundan elde edilir. Ev yapımı badem sütü tüketmek en iyisidir.

Soğan sindirim sisteminde gaz oluşturur. Bu durum geğirmenize, ve mide rahatslığına neden olur. Soğan tükettikten sonra hazımsızlık yaşamak istemiyorsanız onu iyi pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

Atıştırmalıklar da sindirim sorunlarına neden olabilir. Şişkinlik yapan atıştırmalıkların içerisinde soya fasülyesi vardır. Marketten alışveriş yapan buna dikkat edin.

Fazla su tüketimine dikkat Fazla su tüketimine dikkat

Mercimekte bulunan yüksek lif, sindirilmeyen şeker ve fitik asit mide yapısına zarar verir. Mercimekleri tüketmeden önce bir gece biraz limon suyu ve sirkeli suda bekletin.

Sakızın mideyi rahatlattığı biliniyor. Ancak bazı sakız çeşitleri sindirim sorununa neden olabilir. Sakızların sorbitol içermediğinden emin olun.

Kurutulmuş meyvelerde de yüksek miktarda fraktoz bulunur. Bu da kurutulmuş meyvelerin hassas mideye sahip kişilerin sindirimini zorlaştırdığını gösterir.

Sindirimi zor olan yağ çeşitleri pek çok kişinin mide ve kilo problemi yaşamasına neden olur. Göbek bölgesini şişiren ve kilo alımına neden olan yağar trans yağ, doymuş yağ ve omega-6 yağlarıdır.

Brüksel lahanası Sebzelerin tümü, bağırsakta zayıf bir şekilde sindirilen ve midede fermente olabilen fruktanlar açısından zengindir. Hassas bir mideye sahip olanlar ve özellikle fruktoz emilim bozukluğu olanlar rahatsız edici hisler yaşayabilir.

Şişkinlik yaşamak istemiyorsanız yüksek fruktan içeren besinlerden uzak durmalısınız. Fruktan bağırsaklar tamamen sindirilmez. Bağırsaklarınızdaki bakterilere bağlı olarak şişkinliğe neden olabilirler.

Yıldız anason, kimyon, kakule, tarçın, kişniş, rezene, zencefil, melisa, hindistan cevizi, maydanoz ve nane gibi gaz giderici özelliklere sahip birçok bitki ve baharat bulunuyor.

Kereviz, salatalık, ıspanak ve maydanoz gibi vücutta sıvı tutulmasını azaltan sebzeler de vardır.