2024 yılında yürürlüğe giren düzenlemeyle, B sınıfı ehliyete sahip sürücüler 125 CC'ye kadar motosiklet kullanabilir hale geldi.

Bu önemli değişiklik, harç ödeme zorunluluğunu da ortadan kaldırdı. Milli Eğitim, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlıklarının ortak çalışması sonucu yapılan bu düzenleme, ehliyet statülerinin daha da genişletilmesi ve yeni kategorilerin eklenmesi bekleniyor.

Artık ehliyet taşımaya gerek kalmadı! 81 ilde trafikte yeni dönem başladı Artık ehliyet taşımaya gerek kalmadı! 81 ilde trafikte yeni dönem başladı

Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı, sürücülerin taleplerini değerlendirerek ortak bir çalışmayla M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetlerde aranan 18 yaş şartını 16'ya düşürmüştü.

Aynı şekilde, D sınıfı ehliyet için gereken 26 yaş şartı da 24'e indirilmişti. En yaygın kullanılan B sınıfı ehliyetler için yapılan değişiklikle, bu ehliyete sahip milyonlarca vatandaş, 50 CC motosiklet sürme yetkisini 125 CC'ye çıkarabilmişti.

Milyonlarca B sınıfı ehliyeti olan kişinin motosiklet kullanabilmesi için harç ödeme zorunluluğu kaldırılmışken, ehliyet statülerinde yeni düzenlemeler yapılacağı öğrenildi.

2024 yılında yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle, B sınıfı ehliyet sahipleri belirli şartları sağlayarak 125 CC'ye kadar motosiklet kullanabilir hale geldi.

Bu hak, daha önce yalnızca A1 sınıfı ehliyet sahiplerine tanınmıştı. Ağır motosiklet kategorisine giren 125 CC üzerindeki araçları kullanma izni, B sınıfı ehliyet sahiplerine tanınırken, bu ayrıcalığın kapsamının genişletilmesi ve A2 sınıfı ehliyetleri de kapsaması bekleniyor.