banner339
banner274

Sökeli üniversite öğrencileri sıkıntılarını dile getirdi

Söke’de eğitim gören bazı üniversite öğrencileri gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile taleplerini dile getirdiler.

Sökeli üniversite öğrencileri sıkıntılarını dile getirdi
banner401
banner427

Ev kiralarının yüksekliği, ulaşım sorunları, dersliklerin yetersizliği, yurtların denetimi gibi konularda yaşadıkları sıkıntıları dile getiren üniversiteli gençler, Sökelilere ve yetkili kurumlara çağrıda bulundular. Cumhuriyet Meydanında yapılan açıklamada öğrencilere ÇYDD, ADD, Emekli-Sen, Eğitim-Sen, CHP Kadın Kolları temsilcileri de bulunarak destek verdiler. Açıklamayı izleyenler arasında Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Haldun Işıklı da yer aldı. 

Kira ve yurt fiyatları çok yüksek olduğunu belirten öğrenciler, geçen yıllara göre ev, apart ve yurt fiyatlarının artış yüzdelerinin üzerinde fahiş fiyatlara çıkarıldığını ifade etti. Devlet yurdunun olmamasının öğrencileri yüksek maliyetli ev ve yurtlara mecbur kıldığının belirtildiği açıklamada; “Bu durumu fırsat bilen ev sahipleri mülkünün ederi yerine kişi başı fiyat biçmiştir. Bazı ev sahipleri öğrencilere sahip çıkması gerekirken, gelir kaynağı olarak görmekten vazgeçmemişlerdir. Kira fiyatlarında düzenleme yapılmasını istiyoruz. Mademki bu güzel ilçemize birlikte yaşıyoruz, burayı hepimiz için daha yaşanabilir kılalım diyoruz. Ayrıca inşaat halinde olan KYK yurdunun 2017-2018 eğitim yılına yetiştirilmesini istiyoruz” denildi.


Söke’de staj yapılacak alanların bulunmaması ve öğrencilerin buna bağlı ulaşım sorunları ile karşı karşıya kaldığı belirtilen açıklamada; “Bildiğiniz üzere 5 yıldır var olan Söke Sağlık Yüksekokulu öğrencileri Söke’de staj imkanlarının kısıtlı olmasından dolayı stajlarını yıllardır Aydın’da görmektedirler. Bu durum öğrencileri fiziksel ve psikolojik olarak yıpratmaktadır. Servis ve otobüs ücretleri öğrencilere maddi olarak da sıkıntı yaratmaktadır. Bu konuda bize yardımcı olmaları için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan ulaşım için destek bekliyoruz” dediler.

İşletme Fakültesi ile Meslek Yüksekokulu arasında ışıklandırmanın yetersizliği ve Söke’de devriye gezen emniyet araçların az sayıda bulunmasından dolayı öğrencilerin tedirgin olduklarını ifade edilirken yapılan açıklamada; “Minibüslerin geç saatlerde çalışmaması ve okuldan geç çıkan ikinci öğretim öğrencilerinin ulaşım sıkıntısı çekmesi.
56959’ndan isteğimiz minibüs saatlerinin esnetilmesidir” denildi.

Öğrenci sayısına oranla derslik sayısının yetersiz olduğunu dile getiren öğrenciler açıklamalarında; “Derslik sayısının artırılmasını istiyoruz. Yurtlarda yeterli denetim yapılmıyor, verilen hizmetin üzerinde ücret alındığı gibi, öğrencilerin ihtiyaçları da karşılanmıyor. Gerekli makamlardan denetimlerin arttırılmasını ve uygun koşulların sağlanmasını talep ediyoruz. Çağrılarımıza uyulmadığı sürece eylemlerimizin kararlılıkla devam edeceğini belirtmek isteriz. Söke halkının bu duruma kayıtsız kalmamasını rica ediyor, yetkili makamlarca sorunların çözüleceğini umuyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2016, 18:48
banner218