banner158

Sökeli Doğaseverlerden Yılanbalığı Şenliği Provası

Söke Belediyesi Doğa Yürüyüş Grubu’nun her yürüyüşünde ayrı bir keşif dikkat çekiyor.

Sökeli Doğaseverlerden Yılanbalığı Şenliği Provası

Söke’nin çevresinde olmasına rağmen, birçok yürüyüşçünün ilk kez gittiği parkurlarda doğa ve kültür şöleni yaşanıyor. Sökeli doğaseverlerin 16. Yürüyüşte Yörüklerin yayık ayranını, Serçin’in yılan balığını tattıkları parkurda; Yeşilköy’den Serçin Kışlası’na 13 km yürüdüler. Yürüyüşte Serçin Mahalle Muhtarı Mustafa Çay’ın yılan balığı sürprizi ile karşılayan yürüyüşçüler, geçtiğimiz yıl Mart ayında Söke Belediyesi tarafından ilk kez yapılan Serçin Yılan Balığı Şenliği’nin adeta şimdiden provasını yaptılar. 

Söke Belediyesi’nin ‘’Mahalleden Mahalleye Yürüyor, Doğa Ve Kültürümüzü Tanıyoruz’’ 16. doğa yürüyüşüne, çok soğuk havaya rağmen 44 kişi katıldı.

Yeşilköy mahallesinde başlayan yürüyüşün ilk molası bir Yörük yerleşiminde gerçekleşti. Avşar Yörükleri doğaseverlere ayran ikram ettiler. Beşparmak dağlarının eteklerinde devam eden yürüyüş anında 150 yıllık Yörük mezarlığına rastlandı. Yayla mevkiinde devam eden yürüyüşten sonra öğle saatlerinde Serçin Kışlasına ulaşıldı. Kışlada Serçin Muhtarı Mustafa Çay doğaseverlere Yılan balığı sürprizi yaptı. Bafa gölünün meşhur yılan balığı yenildi.

Doğaseverler ilk defa geldikleri Kışlada köylülerle bir arada Kışlayı keşfe çıktılar. Bir grup yürüyüşçü eski Serçin köyünün taş ev ve cami kalıntılarını görmek üzere göl kenarından yürüyüşe devam etti.
Yeşilköy Kışla arasında gerçekleşen 16. Söke Belediyesi doğa yürüyüşüne Cevdet üzüm rehberlik yaptı.

20160125aw641560_02.jpg

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 11:30
banner192