banner339
banner274

Onlar Aydın’ın İlk Degüstatörleri

Aydın Ticaret Borsası’nın hayata geçirdiği "Degüstatör Eğitmenliği ve Degüstatörlük" projesi ilk hareketlilik kapsamında zeytinyağı tadım panelistleri eğitimlerini tamamladı.

Onlar Aydın’ın İlk Degüstatörleri
banner401
banner427

Aydın Ticaret Borsası’nın “Degüstatör Eğitmenliği ve Degüstatörlük” proje teklifi, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 2296 proje başvurusu içerisinden başarılı kabul edilerek desteklenmeye uygun görülmüştü.

Aydın Ticaret Borsası tarafından hazırlanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenmeye uygun görülen "Degüstatör Eğitmenliği ve Degüstatörlük" projesinin ilk hareketliliği kapsamında, Aydın Ticaret Borsasının uzman Zeytinyağı Tadım panelistlerinden 9 kişilik ekip, İtalya’nın Assoform Rimini Forl-Cesena S.C.a R.L. Eğitim kurumunda iki haftalık Degüstatör Eğitmenliği, eğitimlerini tamamladı.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, yaptığı açıklamada; “Türkiye’de zeytinyağı kalitesinin artırılması için, gerekli olan degüstatör ihtiyacında dışa bağımlılığın kırılması ve Türkiye’de uluslararası geçerliliği olan bir degüstatör eğitim yapısının kurulması gerekmektedir. Projemiz, natürel sızma zeytinyağının üretiminde ve ticaretinde, vazgeçilmez yasal bir kriter olan duyusal analizi gerçekleştirecek degüstatörleri eğitmek ve degüstatör eğitiminde Türkiye’nin dışa bağımlılığını yok edecek yeterliğe sahip kişileri yetiştirmeyi amaçlamıştır. Projenin ilk hareketliliği kapsamında, Aydın Ticaret Borsasının 9 kişiden oluşan uzman Zeytinyağı Tadım panelistleri İtalya’nın Assoform Rimini Forl-Cesena S.C.a R.L. Eğitim kurumunda iki haftalık ‘Degüstatör Eğitmenliği’ eğitimlerini tamamladılar. ‘Degüstatör Eğitmenliği & Degüstatörlük’ adlı Erasmus+ Mesleki Eğitim Personel hareketliliği projesiyle mevcut degüstatör panelini, degüstatör yetiştiren bir eğitim birimine dönüştürmeyi hedeflemektedir. Ayrıca proje kapsamında 4 Gıda Teknolojisi Öğretmeni, 5 Yiyecek ve İçecek Öğretmeni ile 6 Zeytindostu Derneği üyesi ilk defa degüstatör eğitimi alacaklardır” dedi.

Proje ortakları ise şu kurumlardan oluştu: Nevvar Salih İşgören Eğitim Kampüsü Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Murat-Hale Küçükoğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Bornova Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Söke Ticaret Borsası Suat Orhon Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Didim Zeynep Mehmet Dönmez Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Selçuk İMKB Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, ve Zeytindostu Derneği

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2017, 13:29
banner218