banner83

Kuşadası Belediyesi önünde oturma eylemi

Kuşadası’nda Kasım Yaman Parkı Platformu üyesi bir grup, parkın yapılaşmaya açılmasına önlemek amacıyla düzenlenen toplantıya katılmayan Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’yı protesto etmek amacıyla belediye binası önünde oturma eylemi yaptı.

Kuşadası Belediyesi önünde oturma eylemi
banner94
banner26

Kuşadası’nın en önemli ve en büyük parkları arasında yer alan Atatürk Bulvarı üzerindeki Kasım Parkı’nın bir bölümüne hükümet konağı ve resmi binaların yapılacağı iddiası üzerine bir grup vatandaş tarafından Kasım Yaman Parkı Platformu kurulmuştu. "Kasım Yaman Parkı yeşil kalsın" sloganıyla her gün akşam parkta buluşan grup, park içerisinde ve bölgede hükümet konağı ve resmi kurum binalarının yapılmaması için eylem yapmaya başlamıştı.

banner103
Tartışma; Kaymakamlığın Kasım Yaman parkı çevresinde bulunan eski devlet hastanesi binası ile mevcut tarım müdürlüğü, milli park şefliği ve orman müdürlüğü binaları yerine yeni bir hükümet konağı ile resmi kurum binaları yapılması teklifi üzerine başlamıştı. Kuşadası Kaymakamlığının teklifini görüşen Kuşadası Belediye Meclisi, konuyu imar ve hukuk komisyonlarına havale ederek görüşülmesini istemiş, bu gelişmeler yaşanırken, bir grup Kuşadalı, sosyal medya üzerinden örgütlenerek, "Kuşadası Kasım Yaman Parkı’nda hükümet konağı istemiyor! Kasım Yaman Parkı yeşil kalsın" sloganıyla Kasım Yaman Parkı Platformu'nu kurmuştu. Sosyal medyadan örgütlenen grup, Kasım Yaman Parkı çevresine hükümet konağı ve resmi kurum binası yapılmaması için her akşam Saat 19.00’da Kasım Yaman Parkı’nda buluşarak eylem yapmaya başlamıştı.

Parkta sürdürülen eylemlerin ardından, sorunun tartışılması ve çözüm önerileri üretilmesi amacıyla Kuşadası Kent Meclisi Derneği tarafından Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy ve Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın da davet edildiği bir toplantı düzenlendi. Kaymakam Aksoy ve Belediye Başkanı Kayalı’nın da katılacağı duyurulan Kuşadası Belediye Meclisi Salonu’ndaki toplantıya hiçbir yetkili gelmeyince, toplantının başlaması sırasında tartışma yaşandı. Belediye Başkanı Özer Kayalı’nın makamında oturduğu halde toplantıya katılmadığını ileri süren Kasım Yaman Parkı Platformu üyelerinden bir grup, Başkan Kayalı’ya tepki göstererek toplantıyı terk etti ve yürüyerek Kuşadası Belediye binası önüne geldi. Burada sloganlar atan grup, daha sonra Başkan Kayalı’yı protesto ederek oturma eylemine başladı. Yaklaşık 2 saat sonra eylemi sonlandıran grup, belediye binası önünden Kasım Yaman Parkı’na kadar yürüdü. Oturma eylemi sırasında Kuşadası polisi çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı.

kusadasi-belediyesi-onunde-oturma-eylemi1.jpg

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 11:13

banner102