banner339
banner391
banner274

Köşk’te Hatice Nine’den Sağlıklı Yaşam Tüyoları!

Doğal yaşamdan vazgeçmemek için kendi pekmezini kendisi kaynattı

Köşk’te  Hatice Nine’den  Sağlıklı Yaşam  Tüyoları!
banner353

Aydın’ın Köşk ilçesinde yaşayan ve ömründe hiç kola ve asitli içecek tüketmeyen 92 yaşındaki Hatice Orhan, ilerlemiş yaşına rağmen kendi pekmezini kendisi kaynattı. Yaklaşık bir asırdır kışın ısınmak için ılık yazın da kar ile şerbet yapıp serinlemek için pekmez tükettiğini belirten Hatice Orhan, “Günümüz gençleri 50 yaşında hayata havlu atmaya başladı. Vücut da bir motor gibidir. Kaçak yakıt nasıl motora zarar veriyorsa sağlıksız gıda da vücuda zarar verir. Sağlık için herkesin doğal beslenmesini öneriyorum” dedi. 
“Hiç kola ve asitli içecek tüketmedim”
Gençliğinden bu yana çevresine hem yaşam tarzı hem de sağlıklı beslenme konusunda örnek olmaya çalışan Hatice Orhan, insanların doğal beslenmeden uzaklaştıkça sağlığını da kaybettiğini söyledi. Son dönemde yaygınlaşan asitli içeceklerin insanları sağlığından ettiğini belirten Hatice Orhan, “Doğallıktan uzak ne varsa sağlığa zararlı. Bu nedenle ben hiç asitli ve boyalı içecek tüketmedim. Kışın pekmezi ılık olarak tüketirim nezle grip ve saire ne kadar hastalık varsa korunurum. Yazın da kar helvası ya da soğuk su ile şerbet yapıp yine pekmezle serinlerim. Sağlıklı yaşamak isteyen herkese asitli içeceklerden uzak durmaya davet ediyorum” dedi.
“92 yaşında kimseye muhtaç olmadan yaşıyor”
Aydın’da az sayıda yaşıtı kalan köşk ilçesinde ise herkesin ablası durumunda olan 92 yaşındaki Hatice Orhan, planlı yaşıyor ve her işini de kendisi yapıyor. Her gün sabah namaz vaktinde kalkıp hava aydınlanınca evin avlusuna çıkıp çiçekleri ve ayvan denilen evin önünü temizleyen Hatice Orhan, kahvaltısını da mutlaka doğal ürünlerle yaptığını kendi deyimi ile “Kesinlikle renkli kaselerle cicili bicili ambalajlarla satılan ürünlerle değil bizzat kendisinin yaptığı odun ateşinde hazırlanmış ürünlerle” yapıyor. Hayatta en büyük zenginliğin sağlık ve insanın kendi ayakları üzerinde durabilmesi olduğunu belirten Hatice Nine, “İnsan kendi ihtiyacı kendisinin görmesi kadar kendi yemeğini yiyip suyunu içebilmesi kadar büyük zenginlik yok. Bu tür bir zenginliğe sahip olmak isteyen bence sağlığına ve doğal beslenmeye dikkat etsin” diyerek ilerlemiş yaşına rağmen kimseye muhtaç olmadan yaşayabildiğini söyledi.
Goruk ekşisinden, pekmezine, reçelinden turşusuna kadar her şeyi hazırlamaya çalıştığını belirten Hatice Orhan, “Günümüz gençliği hazırcı, geç yatıp geç kalkacak. Anlayış değişti, düzen bozulmaya başladı. Artık kadınlar adam gibi adamlar kadın gibi yaşamaya çalışıyor. Bunun adı modernlik oldu ama bence hayatta kadının da erkeğin de vazifesi farklı. Herkes birbirinin yaşam alanına müdahale edince hayatta kadın ve erkeğin rolleri de değişmeye başladı” diyerek mutluluk için her şeyin doğallaşması gerektiğini söyledi.
Doğal beslenmenin önemini ilginç bir misalle de anlatan Hatice Nine, “Şoförler daha iyi bilir ama artık günümüzde araba kullanmayan yok. Aracını seven hiç kimsenin ucuz kalitesiz yakıt aldığını gördünüz mü? Herkes motorun uzun ömürlü olması için kaliteli mazot kullanıyor neden kalitesiz yakıt motorun ömrünü kısaltıyor. Motorun ömrü bile kalitesiz yakıt ile kısalıyorsa içeriği ne olduğu şüpheli tamamen kimyasallardan yapılan gıdalar insana iyi mi gelir” diyerek doğal beslenmenin önemine değindi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 17:47
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k