banner141

Koronavirüs salgınında şok detay! Aydın'da izolasyondan endişe eden hastalar var! İşte Prof. Dr. Mustafa Bülent Ertuğrul'un anlattıkları

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı  Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bülent Ertuğrul  Korana virüsü (Kovıd- 19) salgını ile mücadelede bazı vatandaşların izolasyon endişesi yaşadığını söyledi.

banner137

banner154
BULAŞ ZİNCİRİNİ KIRMAK ÇOK ÖNEMLİ   

Tüm Dünya’yı etkileyen Korona virüs (Kovıd-19)  salgını ile mücadelede Aydın Adnan Menderes Üniversitesinde hastalık şüphesiyle yapılan araştırmalardan bu güne kadar gelen sonuçlarda pozitif bulguya rastlanmadığına belirten Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim dalı uzmanı Prof. Dr. Mustafa Bülent Ertuğrul “ Üniversitemizde henüz pozitif olgumuz yok, doğrulanmış pozitif olgumuz yok. Şüpheli olanlar var. Sağlık bakanlığının Triyaj uygulamaları var, bu doğrultuda Kovıd -19 bulguları olan hastalar triyaj dan ayrılarak şüpheli olgu tanımlaması ile bizim kliniğimize yatırılıyor ve bunlardan örnek alınıyor. Örnek sonucu bu güne kadar pozitif gelen hastamız yok. Bu sevindirici. Bizden alınan testler Ankara’ya gidiyor, orada Halk Sağlığı referans laboratuarın dan geliyor sonuçlar. Yoğunluk nedeniyle sonuçlar iki, üç günde geliyor. Fakat yeni aldığımız bilgiler doğrultusunda Aydın Halk Sağlığı Laboratuarın da testlerin yapılacağını öğrendik. Bu bizim açımızdan çok olumlu. Böylece bu 48 saat, üç günlük bekleme süremiz çok daha kısa sürecek. Çünkü hastayı alıyorsunuz test sonuçları gelene kadar hastayı izole etmek zorundasınız. Bu süreçte farklı, farklı şeylerle karşılaşıyorsunuz. Bazen bu insanlara hakveriyorum. Yüksek olasılıkla polit  olabilir dediğimiz hastalara mutlaka yatırıyoruz. Ama bir de şöyle bir durum var, Sağlık Bakanlığının direktifleri de buna göre düzenlendi, evet bu  olabilir dediğimiz bulguları izolasyona almamız gerekiyor . Sonuçlar iki günde geldiğinden dolayı izolasyon yapmamız gereken kişiler . Geçenlerde bir küçük esnafımız bu konuda endişesine dile getirdi. Eğer bende bu şekilde bulgular varsa, dükkanımda iş yapamam. Dükkanım kapanır, çoluk çocuğuma nasıl bakacağım dedi. Kendisine ikna ettik. Tabi bu daha vahim bir durum. Eğer böyle vatandaşlarımız varsa, korkularından dolayı gelmiyorlarsa ve gerçekten hastalarsa asıl vahim olan o. Bu insanlara korkmayın gelin, kimliğiniz saklanacaktır, dükkanınızın kapalı olduğu dönemde de devlet size gerekli desteği verecektir yönünde güvence vermek gerekiyor bizim için bulaş zincirini kırmak çok önemli.” dedi.       

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 15:37
banner94