banner339
banner391
banner313

Koçarlı Belediyesi’nin yurtdışına gönderdiği 102 kişiden 65’i geri dönmediği ortaya çıktı

İçişleri Bakanlığı’nın gri pasaportla yurt dışına iltica olayları ilgili 6 belediye hakkında soruşturma başlatmasının ardından, 2016 yılında Aydın’dan da CHP’li Koçarlı Belediyesi’nin öncülüğünde yurtdışına 65 kişinin iltica ettiği ortaya çıktı.

Koçarlı Belediyesi’nin yurtdışına gönderdiği 102 kişiden 65’i geri dönmediği ortaya çıktı
banner353

2016 yılı Nisan ve Haziran aylarında gri pasaportla Makedonya’ya dansçı olarak gönderdiği 102 kişiden 65’inin geri dönmediği, dönmeyenlerin 35’inin de DHKP-C ve PKK terör örgütü üyesi olduğu gündeme bomba gibi düştü.
 
Koçarlı’da dönemin CHP'li belediye başkanı Mutlu Öztürk’ün, 15 Temmuz öncesinde bir organizatör firma ile Makedonya’da düzenlenecek olan halk oyunları festivaline katılmak üzere protokol imzaladı. Aynı zamanda insan kaçakçılığı yapan organizatör firma Halk Oyunları Festivali’ne gitme bahanesiyle darbe öncesi 35’u terör örgütleriyle bağlantılı olan 7’si hüküm giyen 65 kişi yurtdışına kaçırdığı öğrenildi.
 
CHP’li başkan Mutlu Öztürk, CHP’li 3 meclis üyesi ve bazı mahalle muhtarları da Makedonya’ya giderek hatıra fotoğrafı çektirmeleri ise skandalın boyutunu adeta gözler önüne serdi. Olayın ortaya çıkmasıyla organizatör firmadan 3 kişinin ‘insan kaçakçılığı’ suçundan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı.
 
Türkiye’nin birçok şehrinde, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası belediyeler üzerinden çok sayıda FETÖ mensubunun gri pasaportla (görevli) yurt dışına kaçırılmasının yankıları sürerken, benzer durumun gazetemizin gündeme taşımasıyla Koçarlı ilçesinde de yaşandığı ortaya çıkmıştı.
 
102 KİŞİ GÖNDERİLMİŞ
 
Dönemin Koçarlı Belediye Başkanı Mutlu Öztürk ile Didim Karadeniz Gücü Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü adına Arif Çolak arasında imzalanan protokollere istinaden, Belediye Encümeni kararlarıyla, 2016 Nisan ayında 46, Haziran ayında da 56 kişi olmak üzere 102 kişi gri pasaportla ve sözde dansçı olarak Makedonya’nın Ohrid şehrindeki uluslararası folklor festivaline gönderildiği belirlenmişti.
 
65 KİŞİ GERİ DÖNMEMİŞ
 
Olayın ortaya çıkmasından sonra yürütülen soruşturma kapsamında, Koçarlı Belediyesi üzerinden 15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen öncesinde yurt dışına giden 102 kişiden 65’inin yurda geri dönüş yapmadığı ve geri dönmeyenlerin en az 35’inin DHKP-C ve PKK terör örgütü mensubu olduğu ortaya çıktı. Konuyla ilgili soruşturmanın çok yönlü sürdürüldüğü öğrenildi.
 
PROTOKOL İMZALADI
 
2016 yılında CHP’li Koçarlı Belediyesi, Belediye’ye ait halk oyunları ekibi olmadığı gerekçesiyle Didim Karadeniz Gücü Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü’nün halk oyunları ekibi ile bir protokol imzaladı. Başkan Öztürk bu protokolü Belediye Meclisi’ne sunmadan sadece belediye encümeninden geçirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 17:28
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k