banner158

'G-string'deki tehlike

Güzellik tutkunuza yenilmeyin! Önce sağlığınızı düşünün, sonra güzelliğinizi...

'G-string'deki tehlike
banner152

Düşük belli pantolon ve g-string ikilisinden vazgeçemiyor, fondöten sürmeden sokağa çıkmıyor olabilirsin. Ama güzellik ve moda tutkularının seni hasta etmesini izin vermemelisin.

G-string"in fazlası zarar

Son yıllarda daha da popüler olan g-stringler, açık renkli elbiseler ve ince kumaşlı pantolonlar giydiğimiz zamanlarda 1 numaralı kurtarıcımız oluyor. Ama ne yazık ki, fiziksel açıdan kurtarıcı gibi görünün bu çamaşırlar, genital bölgede bakteri ve mantar oluşumuna neden olabiliyor. Uzmanlara göre g-stringlerin arkasındaki ip şeklindeki bölüm, anal bölgeye ait mikropların vajinaya ve idrar yollarına taşınmasına neden olabiliyor! Dar pantolonla sentetik kumaşlı bir g-string birleştiğinde, hijyen sorunlarının yaşanma ihtimali de artıyor. Sürtünmeye bağlı olarak vajinal bölgede terlemeye ve ısı artışına sebep olan bu ikili, yanma, batma hissi, kaşıntı, mantar gibi şikayetler yaşamamıza neden olabiliyor.

Ne yapmalısın

- Çok gerekmedikçe g-string giymemeye çalış.
- Giymen gerektiğinde ise mutlaka pamuklu ve gözenekli kumaşlardan olanları tercih et.
- G-string"i sadece bir kez giy ve sonra hemen kirliye at.
- Genital bölgenin temizliğini asla ihmal etme. Özel jeller ve temizleme mendilleri kullan.
- Eğer genital bölgende batma, yanma, kaşıntı gibi rahatsızlıklar hissediyorsan, mutlaka bir doktora git.

Karın açıkta, hastalık kapıda

Düşük bel modasını o kadar benimsedik ki, artık hangi mağazaya gidersek gidelim, yüksek belli ne bir pantolon, ne bir etek, ne de bir iç çamaşırı bulabiliyoruz. Görüntüsünü bizim pek beğendiğimiz, ama annelerimizin bir türlü benimseyip alışamadığı bu düşük bel modası, aslında pek de sağlıklı değil. Yani üzülerek de olsa, annelerimizin haklı olduğunu kabul etmek zorundayız! Bu kıyafetler, karın bölgesini açıkta bıraktığı için, bu bölgenin sürekli ısı değişimine maruz kalmasına neden oluyor. Bu da mide, bağırsak, böbrek ve yumurtalık gibi çok önemli organlarımızda sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmamız anlamına geliyor. Sen de gaz sıkışmaları, idrar yolu enfeksiyonları, karında kramplar, ishal ve bağırsaklarda ağrı gibi şikayetler yaşıyorsan, tüm bunların sebebi giydiğin düşük belli kıyafetler olabilir:(

Ne yapmalısın

- Düşük belli pantolonlarını ve karnı açıkta bırakan kıyafetlerini sıcak havalarda giymeyi dene.
- Özellikle rüzgarlı ve serin günlerde yanında beline bağlamak üzere bir şal ya da kazak bulundur.
- Düşük belli kıyafetler giydiğinde, tunik tarzı uzun üstleri tercih et.

Göğüs sağlığını riske atma

Sutyen seçimi ince ve zor bir iş. Askılı, askısız, balenli, desenli, dantelli, silikonlu onlarca seçenek var. Bunların içinden hem bedenimize uygun olanını bulmamız hem de sağlıklı ve rahat olanları seçmemiz gerekiyor. Çünkü yanlış seçilen sutyenler, göğüslerin sarkmasına, deforme olmasına ve bu bölgedeki derinin tahriş olmasına neden olabiliyor. Özellikle açık yakalı bluzlar giyerken tercih ettiğimiz metal balenli sutyenler, alerjiye ve göğüs bölgesinde dokusal değişikliklere neden olabiliyor!

Ne yapmalısın

- Mutlaka, ölçüne uygun sutyenler kullan.
- Pamuklu kumaşlardan yapılmış, plastik balenli sutyenleri tercih et.
- Sutyenlerini elde yıka ve asla çamaşır suyu gibi temizleyiciler kullanma.

Ayaklarına iyi bak

Tüm gün seni taşıyan ayaklarına bir güzellik yapmak istiyorsan, onlara güzel ayakkabılar almakla yetinmemeli, sağlıklı seçimler de yapmalısın.

Parmak arası terlikler

Rengarenk, çeşit çeşit olan bu terlikler neyle giysek yakışıyor! Ama bu güzel terliklerin de bir kusuru var. En önemlisi de ayaklarımızı yara yapma ihtimali! Sürekli parmak arası terlik giymek, ayak derisinde aşınmaya ve parmak arası bölgede yaraların oluşmasına sebep olabiliyor.

Yüksek topuklar

Yüksek topuklu ayakkabılar giydiğimizde, vücudumuzun tüm ağırlığı ayaklarımızın ön kısmında ve ayak parmaklarımızda toplanıyor. Bu da, ayakta deformelere neden olabiliyor. Yüksek topuklu ayakkabıların bir diğer zararı da, ayak bileklerinde burkulmalara sebep olması. Eğer sen de topuğunun yüksekliği nedeniyle dengede durmakta zorlanıyorsan, bileğinde burkulma, çatlama hatta kırılma gibi sağlık sorunları yaşayabilirsin!

Düz tabanlar

Sürekli düz ayakkabı giymenin de hiç sağlıklı olmadığını biliyor muydun? Sürekli topuksuz ayakkabılar kullanırsan, ilerleyen yaşlarında topuklarınla ilgili rahatsızlıklar yaşayabilirsin.

Ne yapmalısın

- Çok beğendiğin bir ayakkabı buldun, ama maalesef sana uygun numarası kalmamış. “Nasıl olsa genişler” diyerek bir numara küçüğünü alma sakın! Bu hem ayaklarının yara olmasına hem de ayak tırnaklarında batıklar oluşmasına sebep olabilir.

- Bütün yazı parmak arası terliklerle geçirme. İki gün topuklu ayakkabı giydiysen, üçüncü gün düz babetler tercih ederek ayaklarını dinlendir. Ayakkabılarını dönüşümlü olarak giyersen hem çabuk eskilerini engellemiş hem de ayaklarını rahat ettirmiş olursun.

- Ayakkabılarını gideceğin yere göre belirle. Örneğin uzun bir yürüyüş yapacaksan mutlaka spor bir ayakkabı giy.

- Eğer ayaklarında ağrı hissediyor veya şekil bozulması olduğunu düşünüyorsan, mutlaka bir ortopedi doktoruna git.

Güzellik tutkuna yenilme

Kullandığın makyaj malzemeleri de cilt sorunları yaşamana neden olabilir. Sen de güzel olmak uğruna hasta olmak istemiyorsan, önerilerimize kulak ver!

• Gece yatarken mutlaka makyajını temizle. Temizlenmeyen rimeller, pul pul olup gözlerine kaçarak enfeksiyonlara neden olabilir.

• Pudra, fondöten ve allık kullanıyorsan, bu malzemeleri sürmek için kullandığın fırça ve süngerlerin temizliğine özen göster. Ciltteki bakteriyi yayarak sivilce oluşumuna neden olabilen süngerleri sık sık değiştirmeli, fırçalarını da düzenli aralıklarla yıkamalısın.

• Deodorant, saç spreyi gibi bazı kozmetik ürünlerinin içeriğinde bulunan “aerosol” maddesi, alev alabileceği için bu ürünleri boşalıncaya kadar ateşten uzak tutmalı ve asla güneşin altında bırakmamalısın.

• Saç boyaları, en çok alerji yapan ürünlerden biri. Kafa derisinde kızarıklığa, baş ağrısına, göz kapaklarında şişkinliğe, saçın incelmesi, kurumasına ve yanmasına neden olabilen bu boyalar, uzun yıllar kullanıldığında da saçları büyük bir hızla döküyor ve kelliğe yol açıyor.

• Cildini korumak için kullandığın kremler bile cildine zarar verebilir. Bu kremlerin bazıları kollajen ve silikon gibi maddeler içeriyor. Silikon, cildi gererek kırışıklıkları ve çizgileri siliyor, ama kollajenden farklı olarak cilt tarafından emilmiyor ve devamlı olarak o yüzeyde kalıyor. Hormonlu kremler ise özellikle gençler için çok zararlı. Çünkü hormon, cilde geçici bir tazelik veriyor ve bırakıldığında cilt eski haline geri dönüyor. Bu yüzden mutlaka yaşına ve cilt tipine uygun kremleri tercih etmelisin

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 11:51