banner158
banner218

Ellere yok ama Ak Partili vekil Metin Yavuz'un hastanesine var

Ellere yok ama Ak Partili vekil Metin Yavuz'un hastanesine var
banner216

Ak Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un kurucusu olduğu Söke Özel Egemed Hastanesinin Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yurt dışına çıkacak olan yerli ve yabancı turistlerin yaptırması zorunlu olduğu ve kişi başı 30 Euro olan 'Covid-19 PCR testi numune alım noktası' olarak görevlendirildiği ortaya çıktı. Numune alımında görevlendirilen tek özel hastane olması dikkatleri üzerine çekti.

Pandemi nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından yurt dışına çıkacak olan yerli ve yabancı turistlerin covid-19 PCR testi yaptırmaları zorunlu hale getirilmişti.

Numune alım noktası olarak belirlenen kurumlarda, kişi başı 30 Euro ya da 250 TL olan bu test için turistlerin boğaz ve burunlarından alınan sürüntü, bakanlık tarafından yetkilendirilmiş tanı laboratuvarları arasında yer alan Halk Sağlığı laboratuvarında işleniyor.
Turistlerin ödediği kişi başı ücretin 5 Euro’su Sağlık Bakanlığı’na kalırken, 25 Euro’sunun da test için numune alan birime kaldığı biliniyor.

DİĞER ÖZEL HASTANELERİN BAŞVURULARI DİKKATE ALINMADI
Bu sezon yerli ve yabancı 562 Bin turistin ziyaret ettiği Aydın’da, numune alım noktası olabilmek için bütün özel hastaneler il sağlık Müdürlüğüne başvurdu. Özel Didim Batı Tıp Merkezinin bu konuda iki defa farklı tarihlerde yaptığı müracaata il sağlık Müdürlüğü cevap vermedi.

EGEMED HASTANESİNE AYRICALIK TANINDI İDDİASI
Ağustos ayında ise zirve yapan Aydın turizminde bu test için, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Laboratuvarı ve ADÜ Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarı numune noktası olarak yetkilendirilirken özel hastanelerden sadece Ak Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un kurucusu olduğu ve halen ortağı olduğu bilinen Söke Özel Egemed Hastanesi yetkilendirildiği ortaya çıktı.

OTELLERLE ANLAŞMA YAPAN EGEMED HİZMETİ AYAĞA GÖTÜRDÜ!
Aydın İl Sağlık Müdürlüğünün, numune alım noktası olmak için müracaat eden onca özel hastane arasından, yetkilendirilen Ak Partili Vekil Yavuz’un kurucusu olduğu Egemed Hastanesi, Aydın başta olmak üzere Kuşadası, Didim, Selçuk gibi ilçelerde bulunan otellerle anlaşma yaptığı öğrenildi. Egemed Hastanesi’nin kurduğu ekip sayesinde bütün otelleri tek tek dolaşıp, yurt dışına çıkacak olan turistlerin testlerini ayaklarına giderek yaptığı ve bu sayede büyük rant elde ettiği de gelen bilgiler arasında.

MİLYON EUROLUK KIYAK!
Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen Egemed Hastanesi’nin 562 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Aydın’da kişi başı 30 Euro olan testten ne kadar para kazandığı bilinmezken, Müdürlüğün, numune alım noktası olmak için müracaat eden özel hastaneler arasında bulunan Gözde hastanesine ise Turizm sezonunun bitme noktasına geldiği 10 Eylül tarihinde yetki verilmesi de gözlerden kaçmadı.

OTEL ANLAŞMALARI BİTTİ BİR HASTANE DAHA YETKİLENDİRİLDİ
Öte yandın Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Metin Yavuz’un hastanesi Kuşadası, Didim ve Söke başta Aydın’daki otellerin neredeyse tamamına yakını ile anlaşma yaptıktan sonra bir sağlık kuruluşuna daha izin verdi. 10 Eylül’de izin alan Gözde hastanesi ikinci özel yetkili sağlık kuruluşu oldu. Fakat, sezon bitmeye yaklaşmış ve Metin Yavuz’un hastanesi otellerle anlaşmaları çoktan tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 18:19