banner83

Dr Derici: ''Hipertansiyon kontrol altına alınabilir bir hastalıktır''

Nazilli Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Hakan Derici, hipertansiyonun tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygın ve önemli bir kronik hastalık olduğunu belirtti.

Dr Derici: ''Hipertansiyon kontrol altına alınabilir bir hastalıktır''
banner94
banner26

Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Derici, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, öneri ve uyarılarda bulundu. Hipertansiyonun, kanın damar duvarına yaptığı basınç olarak tanımlandığına işaret eden Dr. Hakan Derici; “Tansiyon ya da kan basıncı, kalbin kanı pompalarken damar duvarında oluşturduğu basınçtır . Bu basıncın istenilen değerlerin üzerinde olması durumu ise hipertansiyon olarak tanımlanır. Kan basıncı sistolik kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basınç diyastolik kan kalbe dolarken oluşturduğu basınç olarak iki farklı değerden oluşur. Normal kan basıncı değerleri sırasıyla sistolik için en çok 120 mmHg, diyastolik için ise en çok 80 mmHg olmalıdır, bu değerler normal kan basıncı değerleridir. Kan basıncı değerleri normal sınırlarda tutulan hipertansiyon hastalarında bu hastalıkların oluşması önlenebilir. Hipertansiyon tedavi edilebilir. Ancak hipertansiyon tedavisi ömür boyudur, tedavide kullanılan ilaçlarla kan basıncı normal sınırlara düşer, ancak tedavi kesilirse kan basıncı yine eski değerlerine ulaşacaktır. Bu nedenle tedaviye ara verilmemeli, düzenli aralıklarla doktora kontrole gidilmelidir. Bazı özel durumlarda hipertansiyon bir böbrek hastalığına veya hormon artışına bağlı olabilir. Bu durumlarda böbrek hastalığının veya hormonal bozukluğun tedavisi ile kan basıncı düzelebilir veya daha az sayıda ilaçla daha rahat kontrol edilebilir hale gelebilir. Ayrıca hipertansiyon hastası kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bizzat aşırı tuzlu gıdalardan uzak durmaları, fazla yağlı ve şekerli gıdaları yememeleri gerekmektedir” diye konuştu.

banner103
‘İÇTİĞİNİZ HAPI BAŞKA HASTAYA VERMEYİN’

"Hipertansiyonda kullanılan ilaçlar alışkanlık yapmaz" diyen Hakan Derici, sözlerini şöyle tamamladı: “Damar elastikiyeti nedeniyle kan basıncı kontrolü için alınan ilaç sayısı ya da dozu az gelebilir, bu durumda yeni ilaç eklenmesi veya kullanılan ilacın dozunun arttırılması gerekebilir. Bir yakınımda hipertansiyon var, benim kullandığım ilacı ona da vereyim gibi bir davranışta bulunmayınız, bulunanları da uyarınız. Sizin için uygun olan bir ilaç bir başkası için zararlı olabilir, bu nedenle yakınınızın bir doktora başvurması gerekir. Kan basıncınızı kendiniz ölçebilirsiniz; ancak kan basıncının nasıl ölçüleceği konusunda yeterli bilgiyi bir doktor veya sağlık çalışanından öğrenmeye çalışınız”

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 10:44

banner102