banner158

Dondurmayı gece tüketin!

Yaz mevsiminin baş tacı olan dondurmanın, gece saat 22.00’den sonra tüketilmesi halinde vücuda zarar vermediği belirtildi.

Dondurmayı gece tüketin!
banner192

Özellikle yaz mevsiminin baş tacı olan dondurmanın vitamin ve minerallerden bakımından zengin olduğuna dikkat çeken Dr. Fevzi Özgönül, “Dondurma ilk olarak 3000 yıl kadar önce, Çinliler tarafından üretilmiş. 1777 yılında ABD´ye sıçrayan dondurma üretimi, 19. yüzyılın ortalarına kadar sadece evlerde üretilen bir yiyecek olmuştur. 2000'li yılların ikinci yarısında dondurma üretimi artık sanayileşme yoluna girmiştir. A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller vücudumuz için çok önemlidir, Özellikle büyüme çağında bu ihtiyaçlarımızın önemi çok daha fazla artar. Tüm bu vitamin ve minerallerin alınması için en kolay ve en zevkli yol dondurma yemektir” dedi.

“GÜNDÜZ DONDURMA YEMEĞİN”
Dondurma tüketiminde zamanlamanın önemine dikkat çeken Dr. Özgönül, “Dondurmanın içerisindeki şekerin göbek ve kalça olarak geri dönmemesi için herkes gecikmeden gündüz yenmesi gerektiğini düşünüyor. Ancak bu yanlış. Dondurma yemek istiyorsanız sakın gündüz yemeyin. Çünkü dondurmanın içindeki şekerin zararlı olmaması için, yenme zamanı akşam saat 22:00'den sonradır.
Yazlık bölgelerde akşam yürüyüşe çıkan birçok sağlıklı kişi dondurmacı önünde kuyruk oluştururlar. Hemen hemen hepsi sağlıklıdır, kilo problemi yaşamazlar ve bizce de ilerideki yaşamlarında da kilo problemi yaşamayacaklardır” diye konuştu.

“DONDURMAYI SİNDİRİM TAMAMLANDIĞINDA TÜKETİN”
Sabah ve öğlen yenen besinlerin sindirilmesinin ardından dondurma tüketmenin daha faydalı olduğuna değinen Özgönül, şu uyarılarda bulundu: “Eğer dondurma yemeyi hak etmek istiyorsanız; gündüz vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri sabah kahvaltısı ve öğle yemeğinde iyice yiyin. Bu yiyeceklerin iyice sindirilebilmesi için yemek yerken çok kolayca vücudun şeker ihtiyacını karşılayan, tatlı ve hamur işi gıdalardan uzak durun. Bırakın yedikleriniz iyice sindirilsin. Sindirim için yaklaşık 7-8 saat süre tanıyın ve yediklerinizin tamamı sindirildiğine emin olduğunuzda eğer dondurma yerseniz bir problem yaşamazsınız”

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2014, 20:19
banner184