banner83

Didim'de izinsiz döşenen taşlar sökülüyor

Didim’de Binlerce yıllık Apollon Tapınağının Güney kısmından geçen ve geçtiğimiz yıl yapılan yolun izinsiz olan kısımları Aydın Koruma Kurulunun kararı üzerine yerinden sökülmeye başlandı.

Didim'de  izinsiz döşenen taşlar sökülüyor
banner94
banner26

Didim’de Binlerce yıllık Apollon Tapınağının Güney kısmından geçen yolda yeni bir süreç başladı. Geçen sürede Tapınağın Güney kısmındaki yol çalışması tamamlanmış ve yol hizmete açılmıştı. Yolla ilgili olarak daha önce izin alınmış yerlerin dışında izinsiz yapılan yerlerin sökülmesi kararının alındığı öğrenildi. Bu çerçevede 2 Nisan 2014 tarihli 1041 sayılı yazı ile Koruma Kurulu kararının Didim Belediyesine ve Milet Müze Müdürlüğüne gönderildiği ve Belediye ve Müze Müdürlüğü yetkilileri gözetiminde taşların sökülmeye başlandığı öğrenildi.

Bilindiği üzere; Didim Kültür Mirası Koruma Derneği Başkanı Mustafa Şentürk, 20 Kasım 2013’te tapınağın güney kısmında devam eden yol çalışmalarıyla ilgili ortaya iddialar atmış ve “Yaptığımız araştırmalarda paftalarda yol olarak görünmeyen bölgede yol çalışması yapılıyor. Bu konuda bana şikayetler geldi; Burayla ilgili Milet Müze Müdürlüğünü aradım izin var mı yok mu diye! bana yok dediler. Belki de vardır varsa da bu konuda açıklama bekliyoruz. Bu bölgedeki çalışmaları Belediye ve KUDEB yürütüyor. Bu konuda Eskiköy'de yaşayan insanlar ve işletmeler olarak açıklama bekliyoruz” diyerek konuyla ilgili çalışmaların yasal olup olmadığını sormuştu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2014, 16:52

banner102