banner339
banner313

Çineli Kadın İsyan Etti!

Aydın'ın Çine İlçesi'nde yaşayan 41 yaşındaki Berna Ece, evinin yanından geçen derenin taşması yüzünden sebze yetiştirdiği 8 serasının ve evinin sular altında kalmasından yakındı.

Çineli Kadın İsyan Etti!
banner401
banner427

Aydın'ın Çine İlçesi'nde yaşayan 41 yaşındaki Berna Ece, evinin yanından geçen derenin taşması yüzünden sebze yetiştirdiği 8 serasının ve evinin sular altında kalmasından yakındı. Ece, derede ıslah çalışması yapılmasını ve zararının karşılanmasını istedi.

Seracı ve pazarcı evli ve 3 çoçuk annesi Berna Ece, evinin bulunduğu Evciler Mahallesi'nden geçen Söğütçük Deresi'nde yıllardır ıslah çalışması yapılmadığını, bu yüzden yağmurlu havada yaşanan taşkınlardan mağdur olduğunu söyledi. Geçen salı günü yine derede taşkın olduğunu; dereden taşan suların marul, maydanoz ve roka yetiştirdiği serasını adeta yok ettiğini dile getirdi.

Her yıl aynı tabloyla karşılaştıklarını belirten Berna Ece, "Siyasetçiler, seçimden önce mahallemize gelip buradaki sorunu çözeceklerini söylüyor. Seçim bitti mi verilen sözler unutuluyor" dedi. Dere taşkını yüzünden 25 yıldır ev ve bahçelerinin sular altında kaldığını ifade eden Ece, "Ben geçimimi pazarcılık yaparak karşılıyorum. Haftanın 4 günü pazarlara gidiyorum. Çocuklarımızı evde bırakıp pazara gittiğimizde içimizde hep bir korku oluyor. Nitekim de korktuğumuz başımıza geldi. Salı günü yağan yağmurda çocuğum evde mahsur kaldı. Ben, Muğla'nın Yatağan ilçe pazarındayım. Evde mahsur kalan kızım, akrabalarımı yardımıyla kurtarıldı. Yetkililerden Söğütçük Deresi'nin ıslah edilmesini istiyorum" diye konuştu.

"BU ÇİLENİN BİTMESİNİ İSTİYORUZ"

Selin bilançosunun ağır ve 15 bin lira zararının olduğunu belirten Berna Ece, "Evimin önünde seralarım vardı. Onlar yıkıldı. Seralarımın içinde ve bahçemdeki marul, maydanoz ve rokalarım çamur altında kaldı. Yetkililerden bu zararım tespit edilmesi ve zararımın karşılanmasını istiyorum. Bu, ilk defa olan bir şey değil. Her yağmur yağdığında aynı zararı biz görüyoruz. Söğütçük Deresi'ni 10 yıl önce özel bir kepçe ve kendi imkanlarımla açtırmıştım. Şu anda o derenin içini temizletecek gücümüz yok. 10 yıldır buraya kepçe girip temizlemedi. Muhtara ve Çine Belediyesi'ne bu konuyu defalarca söyledim. Hepsi söz verdi. Seçimden önce kahveye geldiler. Dereleri düzeltip yollarımızı yaptıracaklardı. Seçim bitti, verilen sözler unutuldu. Şimdi de 'Biz bir şey yapamıyoruz, bu sorunu Devlet Su İşleri yapacak' diyorlar. Hem yerel yönetimden hem devletten yardım bekliyoruz. Bu çilenin bitmesini istiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 18:20
banner218