banner158

Aydın Tarımının sorunlarını Ankara'ya iletecekler

Aydın Ziraat Odaları,  Genel Merkeze giderek Aydın Tarımının sorunlarını Türkiye Ziraat Odaları Genel başkanı Şemsi Bayraktar’a  dosya halinde sunacaklar.  16 Ziraat Odası başkanlarının katılacağı  toplantıda öncelik yaklaşan Pamuk hasadı öncesi Pamuk fiyatlarında yaşanan düşüş dile getirilecek.

Aydın Tarımının sorunlarını Ankara'ya iletecekler

PAMUK ÜRETİCİSİ SON DERECE SIKINTILI

Aydın’da Tarım üreticilerimizin birtakım sorunları var, maliyetlerden ve fiyatlardan kaynaklanan  sorunları olduğunu belirten  Efeler Ziraat Odası ve Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu başkanı Mehmet Kendirlioğlu “ ilimizin genel tarım sorunlarının yanı sıra, şu an öncelikle çözüm bekleyen Pamuk üreticilerimizin yaklaşan hasad öncesi endişelerini gidermek istiyoruz. Pamuk üreticisi son derece sıkıntılı, maliyetler geçen yıla göre yüzde 60 arttı, satış fiyatları ise yüzde 30 düştü bu durum Pamuk üreticilerini ciddi bir şekilde kaygılandırıyor.” Dedi.

PAMUKTA MÜDAHİL ALIMI YAPILMALI

Türkiye’nin Pamuk üretiminde ihtiyacı karşılayamadığını ve Pamuk ithal eden bir ülke olduğunu hatırlatan Kendirlioğlu “Pamuk alım fiyatlarındaki düşüş durdurulmaz ise üretici pamuk üretiminden kaçar, bu durum daha fazla Pamuk ithal edeceğimiz anlamına gelir, oysa kendi üreticilerimize destek verirsek ithalatı azaltırız. Pamuk üreticilerimiz Fındık ve diğer ürünlerde olduğu gibi, Pamukta müdahil alım yapılmasını bekliyor. Bu müdahil fiyat( 4.5) TL’den az olmamalı. Çünkü bizim Pamuk üretiminde maliyetlerimiz 4 TL civarında, Pamuk üreticisi desteklenmez ise önümüzdeki yıllarda Pamuk üretimi kesinlikle düşer. Pamuk üreticisi Pamuk’tan kaçtığı an bir daha üretim yapmaz. Tüm bu sıkıntılarımızı daha üst perdeden duyurmak için Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’ı ziyaret edeceğiz . Önceliğimiz Pamuk fakat tüm sıkıntıları dile getireceğiz, görüyoruz ki üretende, tüketende sıkıntılı bu arada ne oluyorsa tüm paydaşlar olarak çözüm bulmalıyız.” diye konuştu.

whatsapp-image-2019-09-11-at-11.34.14-(1).jpeg

 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 12:00
banner192