banner116

Aydın'da 7 gıda firmasına 50 bin TL ceza

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleştirilen denetimler sonucu 7 ayrı gıda firmasına 50 bin 47 TL para cezası kesildiği belirtildi.

Aydın'da 7 gıda firmasına 50 bin TL ceza
banner94
banner26

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce yürütülen Gıda Güvenliği Çalışmaları kapsamında geçen Nisan ayı içerisinde de gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildi. İl genelindeki bin 570 adet gıda üretim yeri ile 13 bin 68 gıda satış ve toplu tüketim yerinde yönelik sürdürülen denetimlerde gıda üretim yerlerine 207 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 746 adet olmak üzere toplam 953 adet denetim gerçekleştirildi. Denetim İzleme Programı, Kalıntı İzleme Programı, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme ve şikayete istinaden il genelinde toplam 36 adet numune alındı.

Gıda üretim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numuneleri mevzuata uygun olmayan 3 adet işletmeye toplam 39 bin 409 TL idari para cezası uygulandı. Gıda Satış ve Toplu Tüketim yerlerinde ise yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numuneleri mevzuata uygun olmayan 4 adet işletmeye toplam 10 bin 638 TL idari para cezası kesildi.
Alo Gıda 174 hattına, Nisan ayı içerisinde gıda satış yeri ile ilgili 30 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 17 adet, gıda üretim yeri ile ilgili 8 adet olmak üzere toplam 55 adet şikayet geldi. Şikayetlerle ilgili olarak 36 adet işletmenin denetimi sonlandırıldı ve mevzuata aykırı bir durum tespit edilmedi. 19 adet işletmeyle ilgili denetim ve izleme faaliyetlerinin devam ettiği bildirildi.

Nisan ayında gerçekleşen denetimlerle ilgili olarak Aydın Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, Gıda Kontrolör ve yardımcılarının oluşturduğu 118 kişilik denetim ekibiyle 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” denildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 17:38
banner118
banner129