Bilim , felsefe ve siyasal düşünürlerin ana yurdundan,  bereketli topraklardan sesleniyorum!! Aydına gönül veren , Aydın da yaşayan ve bu şehir için elini taşın altına koyan her bir birey, kamu ve yerel tüm kuruluşlar için şehrimizin sosyal ve ekonomik sorunlarını gündeme getirdik..

1.     Daha kalkınmış bir Aydın mümkün mü?

Cesur kahramanların kenti Aydin Cumhuriyetin 2. yy’da tarih ve kültürel birikimini koruyup, zengin verimli topraklarını sanayiden tarıma geliştirip şehrin halkına, bölgesine hatta ülkesine ne şekilde sunacak, ekonomik büyümeyi ilerlemeyi kalkınmayı nasıl sağlayacak? 

2.     Birlikte daha temiz ve yeşil bir Aydin mümkün mü?

Yemyeşil ovası, tertemiz denizi ve masmavi bir gökyüzü istiyor insan yaşadığı yerde.

E tabi bunun için de şehrin kaynaklarını heba etmeden gelecek nesillere de bırakabilecek bir enerji ve çevre politikası olmalı.

Aydin şehrinin en önemli ihtiyacı kentin toprağına, suyuna, huzuruna ve havasına uygun bir çevre politikası anlayışıdır.

3.Daha verimli ve ekonomik enerji sistemleri mümkün mü?

Yeşil kamu binaları, okullar, hastaneler, yaşam konutları ve belediye binalarında uygulanacak sağlıklı, doğal, yeşil alanları ve doğal havalandırma ile Aydın iklimini olumlu etkileyecek temiz ve yönetilebilir enerji sistemleri şarttır!

4.     Kentsel planlama uygulamaları neden yetersiz?

Kentin merkezinde bitişik nizam yapıların bulunduğu konutların ada bazında bir yenilenmenin yapılması desteklenmeli kentin alt yapı ve üst yapı çalışmaları günümüz koşullarına ve risklerine göre yenilenmeli, Kuşadası’ndaki binaların yeşil alan, çocuk oyun alanı ve otopark gibi ihtiyaçlarının karşılanması için bir dönüşüm programı izlenmeli.

5.     Daha erişilebilir ve ulaşılabilir bir Aydın mümkün mü?

Türkiye’nin ilk demir yolu hattına sahip Aydın kenti Cumhuriyetin 2. yy. girerken havalimanının yolcu taşımacılığında kullanılmaması ve bu ihtiyacın yıllardır göz ardı edilmesi nasıl bir politik körlüktür inanın anlamadım! Ayrıca şehri çevre illerine bağlayan yüksek hızlı tren hattının ulaşım ve transferlerde de çok faydalı olabileceği nasıl düşünülmüyor.  

6.     Antik cağlarda bile birçok filozoflar bilgiyi tüm dünyaya yaymak için limanlardan deniz yoluyla, aydınlanmanın yolunu ve yöntemini açıklamak için seyahat ederlermiş. Şimdilerde ise filozof şehrinde üniversite öğrencileri mezun olmadan ya başka şehirlere ya da fırsat bulurlarsa yurt dışına daha iyi yasayabilmek için göçüyorlar yani ekonomi temelli gidiyorlar.

7.     Dünyanın en güzel inciri, zeytini, pamuğu, kestanesi gibi birçok tarım ürünü Aydın’da yetişiyor. Ancak bu ürünler ne iç pazarda nede dís pazarda hak ettiği yeri maalesef ki bulamıyor.

Sağlıklı ve doğal beslenme bilincine katkı da bulunmak için tarım üreticilerinin ve tüketicilerinin bir araya gelerek pazar alanlarını daha temiz, daha modern, kent ve kırsal yasam donatılarına uygun Aydin halkına yakışır bir yapıya dönüştürülmesi için ne bekleniyor?

8.     Aydının Roma şehrinden ne eksiği var?

Adeta acık hava müzesi gibi arkeoloji alanları geçmişin sanat ve kültür izlerini günümüze taşıyor. Birçok ilçe ve köylerinde bulunan antik alanların tarihsel misyonu yeterince şehrin hatta ülkenin turizm deki kültür ve sanat faaliyetlerinde, tanıtımlarında doğru ve etkin kullanılmıyor. Roma kentini gezerken sunu çok iyi anladım ki biz Aydının arkeoloji zenginliğinden bi haberiz!

9.     Türkiye’nin yükselen turizm odaklı kalkınması içinde neden kentimizin turizm grafiğinin payı nitelikli bir şekilde artmıyor?

Kent merkezinin ve ilçelerinin geleneksel birikimlerini sosyal yaşamını öne çıkaran köylerimizi, mahallelerimizi, sahillerimizi güzelleştirerek daha tercih edilebilir hale getirerek daimi, nitelikli turistler, misafirler konuk edilmeli yani turizm politikasının yol haritası değiştirilmeli.

10.           Deprem için bir önlem alınıyor mu?

Aydın ili yüzey faylanma ve büyük depremler üretme kapasitesinin olduğu deprem tehdidi altında yasayan bir yer.

Allah korusun gelecekteki olası bir deprem en az zararla atlatılabilmesi için önlemler alınıyor mu?

Deprem çalışmalarının yapılması, bilinmezliklerin ortadan kaldırılması, güvenli binaların yapılması, yeterli önlemlerin alınması inanın çok hayati bir öneme sahiptir.

Çünkü bu şehrin geleceği hepimizin.