Türkiye Cumhuriyeti önümüzdeki yıl 100 yılı tamamlayıp "Dalya" diyecek. Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren tek partili rejimden demokrasiye geçiş için denemeler oldu. 1946 yılında İsmet İnönü'nün başında olduğu Cumhuriyet Halk Partisi ile Celal Bayar'ın başında olduğu Demokrat Parti çok partili ilk seçimde yarıştılar. 1950 yılında yapılan çok partili ikinci seçimde Demokrat Parti iktidara geldi. O günlerden günümüze çok partili seçim sistemimiz devam ediyor. Her ne kadar arada darbe kesintileri olsa da.

İçinde bulunduğumuz dönemde gerek dünya siyaseti, gerekse ülkemizin ekonomik ve siyasi durumu artık yönetimin giderek zorlaştığını gösteriyor. Ayrıca bitti gibi görünse de içinde bulunduğumuz pandemi dönemi ülke yönetimini daha da zor duruma getiriyor. Artık ülke sorunlarını çok iyi bilen, bu sorunlara kısa sürede akılcı çözümler üretebilecek donanımlı siyasetçilere ihtiyaç duyulacak. Ülkemiz ve insanımız zor şartlar altında iken her siyasetçinin bu mücadeleyi canla başla yapması gerekiyor.

Mücadele siyaset sahnesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılıyor. Önümüzde 28. Dönem Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri var. İlk 7 dönem tek partili seçimler olarak gerçekleşti. 1946 yılında gerçekleştirilen 8. Dönem Milletvekili Seçimleri ise ilk defa çok partili olarak yapıldı. Çok partili dönemin en ilginç seçim ise 11. Dönem oldu. Bu seçimde neler yaşandığını kısa bir araştırma ile öğrenebilirsiniz. Umarım benzer bir seçim yaşamayız.

Önümüzdeki seçimlerde hem Cumhurbaşkanlığı, hem de milletvekili seçimleri yapılacak. Yeni sistemde her ne kadar milletvekillerinin siyasi etkisi azalmış görünse de seçim yoğun bir çekişmeye sahne olacaktır. Yaklaşık 20 yıldır iktidarı elinde bulunduran, bu süre içinde parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçen AKP önümüzdeki seçimlerde gücünü kaybedecek gibi görünüyor. Bu şartlar altında diğer partilerin iktidara gelme ihtimali ve arkasından parlamenter sisteme geçiş süreci seçimi daha heyecanlı duruma getiriyor.

Daha önce yazdığımız gibi Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylar belli gibi. Asıl yarış meclis seçiminde olacak. İnsanların beklentisi ülke bu haldeyken gerçekten çalışacak, ülke için risk alacak vekillere ihtiyaç var. Bunun için mücadele edecek olan, mücadeleden kaçmayacak, yeniliğe açık ve değişimden yana olan insanlara ihtiyaç var.

Ancak Milletvekilliği için çalışanların önemli bir kısmı eski düzende gidiyor. Artık insanların beklentisi daha iyi şartlarda yaşamak ve ülkeyi daha güzel günlere ulaştıracak yapıyı başa getirmek. Aydın özeline baktığımızda parti ayrımı yapmaksızın tüm vekillerin değişmesinde yarar görüyoruz. Ayrıca listeler düzenlenirken ilçelere göre dengeli bir dağılım ihtiyaç vardır. Aydın'a faydası olmayan vekillerin sürekli listeye girip seçilmesi doğru değildir.

Aydın CHP’de Mehmet Vergili ile başlayan aday adaylığı açıklaması eski vekilimiz Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar ile devam etti. Bunların dışında mevcut vekillerimiz Bülent Tezcan, Süleyman Bülbül ve Hüseyin yıldız doğal olarak listeye girmek için yarışacaktır.

Ayrıca Efkan Ceylan, Barış Altıntaş, Ali Çankır, Nilüfer Ünüvar, Ayşe Özdemir, Nebahat Oskay ürün, Özlem burcu Uğan Sevim, Fulya Üstündağ, Tümer Apaydın, Mustafa İberya Arıkan, Evrim Karakoz, Kaan Erçetin, Kemal Öztürk, Tayfun Şahin diğer aday adayları olarak görünmektedir. Elbette başka aday adayları da çıkacak ve önümüzdeki süreçte adaylıklarını açıklayacaktır.

Milletvekilliği aday sıralaması nasıl olacak, Nazilli ve Söke dengesi korunacak mı, kadın aday olacak mı, göreceğiz. Bazı aday adayları ön seçim olursa aday olacaklarını söyleseler de görünen o ki ön seçim olmayacak ve adayları Genel Merkez belirleyecek.

Önümüzdeki süreçte gerek CHP’nin, gerekse diğer partilerin aday adayları belli oldukça köşemizde yer vermeye çalışacağız. Umarım değişim ve yenilenmeyi özümsemiş olanlar başarır.

"İnsanlar değişir ve değiştirir." (Bertolt Brecht)

Dipnot: Tarihi varlıklarımız bizim kırmızı çizgimizdir. Bu yıl Aydın ili en fazla arkeolojik kazı yapılan il olma özelliği taşıyor. Bu nedenle İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer'i ve görev alan kazı başkanlarını kutluyor, elinde maddi manevi olanak olan herkesi bu kazıları desteklemeye çağırıyoruz. Önümüzdeki süreçte bu kazılar ile ilgili bilgilere köşemizde yer vereceğiz.