Avokado, dünya çapında popüler bir meyvedir. Son yapılan araştırmalarla birlikte faydaları daha çok anlaşılan avokado gün geçtikçe daha popüler hale geldi. Uzmanlar günde yarım avokado tüketmenin vücudunuza, cildinize hatta tırnaklarınıza bile faydalı olabileceğini belirtiyor. Avokado, karbonhidrat, vitamin, mineral ve iyi yağlar açısından zengindir. Peki, avokado yediğimizde vücudumuzda neler olur? İşte avokadonun şaşırtıcı besin değerleri ve faydaları..

Avokado, C, E, K ve B6 vitaminlerinin yanı sıra riboflavin, niasin, folat, pantotenik asit, magnezyum ve potasyum kaynağıdır.

Avokado içerisinde bulunan lutein, beta karoten ve omega-3 yağ asitleri vücudun işleyişi için bir arada bulunan harika bileşiklerdir. 

Avokado, tüm bu güçlü bileşenleri bir arada bulundurduğu için bir süper besin olarak görülüyor

Önerilen porsiyon boyutu beklediğinizden daha küçüktür: Orta boy bir avokadonun 1/3'ü  ya da günde 50 gram avokado tüketmek yüksek faydalarından yararlanmanızı sağlamak için yeterlidir. 

Peki, avokado tükettiğinizde vücudunuzda neler olur? İşte çarpıcı yanıtlar... 

POTASYUM İHTİYACINI KARŞILAR

POTASYUM İHTİYACINI KARŞILAR 

Potasyum, vücudun kalp, böbrek, kas ve sinir fonksiyonları gibi hayati önem taşıyan işlevlerini yerine getirebilmesi için gerekli olan bir mineraldir. Sağlıklı bireylerde potasyum için yeterli günlük alım miktarı 4.700 mg'dır.

Potasyum aynı zamanda yüksek tansiyonu dengeler ancak günlük potasyum ihtiyacının tamamını karşılamak kolay değildi.

Her gün avokado yiyerek günlük potasyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

100 gram avokado 485 miligram potasyum içerir.

KORUYUCU KOLESTEROLÜ ARTIRIR

KORUYUCU KOLESTEROLÜ ARTIRIR 

Avokado yediğinizde HDL (koruyucu kolestereol) yükselir. Her gün avokado tüketerek kolesterolünüzü kontrol altına alabilirsiniz. 

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), kolesterolün koruyucu bir şeklidir. Kötü kolesterolü atardamarlardan karaciğere taşır. Orada parçalanıp vücuttan atılabilir.

HDL'niz yüksek olduğunda kalp krizi veya kalp hastalığı riskiniz daha düşüktür. 

Avokado, HDL'yi artıran ve LDL'yi düşüren sağlıklı bir yağ türü olan tekli doymamış yağ asitlerinin mükemmel bir kaynağıdır. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, orta derecede yağlı bir diyet uygularken günde bir avokado yemek, LDL (kötü) kolesterolde 13,5 mg/dL düşüşle ilişkilendirildi

GÖBEĞİNİZ AZALMAYA BAŞLAR

GÖBEĞİNİZ AZALMAYA BAŞLAR 

Avokado tükettiğinizde viseral yağlarda azalma olur. Avokado tüketerek göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz. 

Araştırma, 12 hafta boyunca günde bir avokado yemenin , kadınlar için göbek yağının yeniden dağılımı ile ilişkili olduğunu gösterdi. 

Avokado, kardiyovasküler hastalık ve diyabet dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların olasılığını azaltabilen kadınların visseral yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı oldu.

CİLDİNİZ GÜZELLEŞİR

CİLDİNİZ GÜZELLEŞİR 

Avokado tükettiğiniz günlerde kolajen üretimizin artabilir. Bu da cildi güzelleştirmenin en garantili yöntemlerinden biridir. 

Kapadokya'da, ücreti 220 Euro olan balonlara binemeyen Türkleri çeken kişi sosyal medyanın gündeminde Kapadokya'da, ücreti 220 Euro olan balonlara binemeyen Türkleri çeken kişi sosyal medyanın gündeminde

Avokado yağında bol miktarda antioksidan, bitki sterolleri, omega-9, mineraller ve C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere vitaminler bulunur.

Bu besinler birlikte kolajen üretimini artırmaya, iltihabı yatıştırmaya ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olabilir. 

Ölü cilt hücrelerinin düzelmesini sağlar. 

Her gün yarım avokado tüketerek ve kabuklarını cildinize sürerek cildinizdeki farklı görebilirsiniz.