Sivas'ın Uzuntepe köyünde çobanlık yapan çocukların küçük bir yeri ateşe vermesi sonucu çıkan yangın, çevredeki tarlalara sıçradı. Yangın rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Araziden yükselen dumanı gören köylüler traktörleri ile yangına müdahale etti.

DİĞER ARAZİLERE SIÇRAMASIN DİYE SEFERBER OLDULAR

Yangının diğer ekili arazilere sıçramasını engellemek isteyen köylülerin çabası dron ile havadan görüntülendi. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri ve köylülerin çabasıyla yangın kontrol altına alındı. Yangın sonrası itfaiye ekipleri soğutma çalışması yaptı.

"SİGORTAM YOK, DEVLETİMİZ GEREKENİ YAPAR"

Yangında arazisinin bir kısmı yanan Nuri Yüksel, “Çocuklar hayvanları yayarken nadası yakmışlar, oradan ekinlere sıçramış. Bugün biraz biçtim, biçerdöver çıkmamıştı, geri bıraktım. Sigortam yok, devletimiz gerekeni yapar” dedi.

Lütfi Elvan, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili oldu Lütfi Elvan, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili oldu

"DUYAN, GÖREN KOŞTU GELDİ"

Yangını görerek traktörü ile söndürme çalışmasına katılan köy sakini Bekir Demir ise yaklaşık 50 dönüm arazinin küle döndüğünü söyleyerek, “Yangının nasıl çıktığını biz de bilmiyoruz. 3-4 tarlamız yandı. Tarla sahiplerimiz mağdur durumda. Yetkililerin yardım eli uzatmasını istiyoruz. İtfaiyemizden ve köy halkımızdan Allah razı olsun. Duyan, gören koştu geldi. Traktörüyle, pulluğuyla Allah’a çok şükür yangını söndürdük. Tam olarak bilemiyoruz ama 50’nin üzerinde arazi yandı, şu an söndürdük” diye konuştu.