Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun gelecek hafta toplanacağını açıklamıştı. Bununla birlikte milyonlarca kişi asgari ücrette zam oranının ne kadar olacağını merak ediyor.

CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında zam olasılıkları masaya yatırıldı. Gazeteci Zafer Şahin, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Eski Devlet Bakanı Masum Türker ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Onur İste konuya ilişkin yorumlarını dile getirdi.

Buna göre eğer asgari ücrete;

HANGİ RAKAMLAR KONUŞULUYOR?

Gazeteci Zafer Şahin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: Yarın ilk toplantı olacak. Oraya iş veren kesimi de, işçi kesimi de gelecek. Onun öncesinde hükümet bu konu üzerine öneriler ne, beklenti ne diye bir anket de yapmışlardı. Aralık ayının 3'ünde enflasyona bakılacak bir de ocak ayına bakılacak ona göre geçen yılın enflasyonu hesaplanacak. Sayın Vedat Bilgin'in de bu yönde açıklaması var. Enflasyonun altında olmayacak, geçtiğimiz yıllarda da bu yönde oldu. Temmuz ayında verilen zam hesaba katılacak mı? Katılmayacak mı? konusu belirleyici olacak.

Temmuzda sanıyorum %30 civarı bir artış olmuştu. Asgari ücret aslında işverenin vermesi gereken ücret değil. Bunun altında veremezsin diyor devlet. Bu asgari ücreti tek başına hükümet belirlemiyor.

Yarın oluşturulacak olan toplantıda işveren temsilcisi var, işçi temsilcisi var, hükümet temsilcisi var dolayısıyla hepsinin uzlaşıyla bu asgari ücret belirleniyor. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yakın zamanda işçi, işveren, KOBİ'ler, küçük çaplı işletmeler çok geniş kapsamlı bir asgari ücret beklenti anketi araştırması yaptı. Bütün bunların ışığında tüm taraflar toplanacak ve asgari ücret belirlenecek. Bütün bunların ışığında bir rakam verilmek gerekirse enflasyonun altında olmayacak açıklaması. Piyasadaki beklenti benim gördüğüm 8000'le 8500 aralığındaki bir rakamı hem işveren kesimde hem işçi kesimi de piyasa tabiriyle satın almış gözüküyor.

Başka rakamlarda dolaşıyor 9500'ler işi 10000'lere kadar götürenlerde var ama o zaman hani o istenmeyen işten çıkarmalar olabilir mi? Ben her zaman işçinin yanındayım çünkü kendimde bir işçiyim ama bu rakam hakikaten işvereni zorlayabilir.

BEŞTEPE'DE EYT VE ASGARİ ÜCRET ZİRVESİ

Bakan Dönmez'den yeni doğal gaz çalışması müjdesi Bakan Dönmez'den yeni doğal gaz çalışması müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştü. Toplantıda EYT ve Asgari Ücret zammı görüşüldüğü öğrenildi.