• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196

  Artık üniversite mezunu

  30.12.2008 11:58
  Okuma azmiyle kendi gibi gençlere örnek olan down sendromlu Olcayto Tunçel, Anadolu Üniversitesindeki eğitimini başarıyla tamamlayarak diplomasını aldı.
  Artık üniversite mezunu
  Artık üniversite mezunu Artık üniversite mezunu Artık üniversite mezunu

  İlk ve ortaöğretimini örgün eğitim veren kurumlarda tamamlayan, ardından ÖSS'ye girerek Anadolu Üniversitesi Büro Yönetimi bölümünde okumaya hak kazanan Tunçel, 85 not ortalamasıyla üniversiteden mezun oldu. Tunçel'in yeni hedefi, ikinci üniversitede okuyarak, tarih eğitimi almak.

  Olcayto Tunçel yaptığı açıklamada, mezun olabilmek için her gün bir arkadaşıyla düzenli çalıştığını ve derslerini başarıyla verdiğini belirterek, “Yoğun çalışmamın meyvelerini aldım. Tüm sınavlarımı verdim ve mezun olmaya hak kazandım” dedi.

  Diplomasını almaya babasıyla gittiğini anlatan Olcayto Tunçel, şöyle konuştu:

  “Oldukça heyecanlıydım. Artık üniversite mezunu oluyordum. Ortaokul ve lisede takdir, teşekkür belgeleri aldım ama bu apayrı bir duygu. Diplomamı aldığımda çok mutlu oldum. Babam da benimle gurur duydu. Hemen anneme gelerek, diplomamı gösterdim, beraber ağlaştık. Bütün dostlarımız, arkadaşlarım kutlamak için aradı. Çok güzel ve duygusal bir gündü.

  Down sendromlu bir genç olarak üniversite diploması almam benim için ayrı bir önem taşıyor. Benim okuma azmim ve başarım onlara örnek olsun. Benim gibi olan arkadaşlarımın da bu düzeye gelmesini istiyorum. Azmetsinler, sabırla dirsek çürütsünler, başarılı olacaklardır.”

  Diplomasını alır almaz çeşitli şirketlerden sekreterlik teklifi aldığını dile getiren Tunçel, bu teklifleri değerlendirdiğini söyledi. Asıl amacının çok sevdiği ve özel ilgisi bulunan tarih alınında lisans eğitim almak olduğunu belirten Tunçel, “İkinci üniversiteyi de bitirmek istiyorum” diye konuştu.
  İş konusunda karar verene kadar boş zamanını değerlendirmek için bir resim atölyesine devam ettiğini ifade eden Olcayto Tunçel, vatani görevini yapmak
  istediğini de kaydetti.

  “DİPLOMA TAM BİR ALIN TERİNİN ÜRÜNܔ

  Olcayto Tunçel'in annesi Hülya Tunçel ise internetten sınav sonuçlarını öğrendikleri gün çok büyük bir heyecan yaşadıklarını belirterek, “Olcayto'nun tüm derslerini verdiğini gördüğümüzde derin bir nefes aldık ve 'oh be' dedik. Tarif edilemez bir mutluluktu” dedi.

  Diplomanın tam bir alın terinin ürünü olduğunu vurgulayan Hülya Tunçel, Olcayto'nun büyük amfilerde merkezi sınava girdiğini, hiçbir kayırmanın, kanaat notunun geçerli olmadığını söyledi.

  Olcayto'nun ilkokuldan beri normal öğrencilerin devam ettiği okullarda öğretim gördüğünü, özel eğitim almadığını ifade eden anne Tunçel, İngiltere ve ABD'deki örnekleri araştırarak, bu yolu denemeye karar verdiğini söyledi.

  Yurdun birçok yerinden down sendromlu çocuğu olan annelerden günde en az iki telefon aldığını anlatan Tunçel, deneyimlerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

  “DÜNYANIN HER YERİNDE ONA GÖRE BİR KIZ ARAYACAĞIM”

  Eğitim konusunda uzun süren bir maratonun ardından mutlu sona ulaştıklarını dile getiren Hülya Tunçel, şimdi Olcayto'nun iyi bir yuva kurması için çalışacağını söyledi.

  Evliliğin önemine değinen anne Tunçel, “Eğitimi hallettik ama bu konular daha zor diye düşünüyorum. Dünyanın her yerinde onun özelliğine uygun bir kız arayıp, bulacağım. Eğer Olcayto'nun bir kız arkadaşı olmaz, bu duyguları yaşayamazsa kendimi yarım hissederim. Şu anki amacım Olcayto'ya en uygun kızı bulmak” diye konuştu.

  Olcayto'nun askere gitmesinin de kendilerini mutlu edeceğini ifade eden Tunçel, “Eğer çağırırlarsa oğlumuzu seve seve askere göndeririz” dedi.


  HÜRRİYET

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim