• BIST 105.964
 • Altın 162,960
 • Dolar 3,9325
 • Euro 4,6364

  Arı ölümleri araştırılıyor

  25.08.2009 11:34
  Aydın’da önceki gün meydana gelen ve arı kolonilerinde ciddi kayıplara neden olan arı ölümlerinin çok yönlü olarak araştırıldığı belirtili.
  Arı ölümleri araştırılıyor
  Arı ölümleri araştırılıyor Arı ölümleri araştırılıyor Arı ölümleri araştırılıyor

  Üç ayrı kurumun konuyla ilgili çalışmasının deva ettiğini ifade eden Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, ola yerinden alınan numunelerin de laboratuar ortamında incelendiğini, sonuçların da kamuoyu il paylaşılacağını söyledi.
  Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Valisi Hüsein Ani Coş, Aydın İl Tarım Müdürlüğü"nün Kuşadası ilçesine bağlı Davutlar Beldesi ve Söke İlçesine bağlı Ağaçlı köyünde konaklayan kovanlarda nedeni henüz belirlenemeyen arı ölümleri ile ilgili olarak çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Coş “Davutlar Beldesi ile Ağaçlı Köyünde konaklayan arı kovanlarında 18 Ağustos 2009 tarihinde görülen ani arı ölümleri, İl Tarım Müdürlüğü, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsü ile Arıcılar Birliği uzman ve elemanlarınca oluşturulan bir komisyon tarafından, yerinde çok yönlü olarak incelenmiştir. İzmir Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından, ölümlerin gerçekleştiği kovanlara ait ölü arı, bal, su ve balmumu örnekleri alınarak analize gönderilmiştir. Ölüm nedeninin tespiti amacıyla, Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan analiz çalışmaları devam etmektedir. Yaşanan bu olayla ilgili olarak İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri teknik elemanlarınca takip ve tespit çalışmalarına devam edilmektedir. Bugün itibariyle yapılan çalışmalarda arı ölümlerinin çok azaldığı, bitme noktasına geldiği görülmüştür. Şu ana kadar toplam 40 üreticiye ait yaklaşık 5 bin adet kovanın etkilendiği, etkilenen kovanlarda arı ölümlerinin yüzde 50-80 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Laboratuar sonuçlarıyla kesin ölüm nedeni tespit edilmesi durumunda, sonuçlar kamuoyuna duyurulacaktır” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim