Bennet mektupta "TikTok'un şu anki haliyle ABD'nin ulusal güvenliği için kabul edilemez bir tehdit olduğunu" söyledi. Apple CEO'su Tim Cook ve Google CEO'su Sundar Pichai'ye gönderilen mektup, uygulamayı yasaklamak isteyen diğer milletvekilleri tarafından dile getirilen noktaları tekrarlıyor.

Bennet özellikle TikTok'un ana şirketi ByteDance'ın TikTok aracılığıyla etkisini “Çin hükümetinin çıkarlarını ilerletmek için kullanmaya" zorlanabileceği olasılığını gündeme getiriyor. Bennet, "Çoğu sosyal medya platformu gibi, TikTok da kullanıcılarından yüz izleri ve ses izleri dahil olmak üzere çok geniş ve karmaşık veriler topluyor" diye yazıyor. "Çoğu sosyal medya platformunun aksine, TikTok benzersiz bir konuma sahip çünkü Çin yasaları, Pekin merkezli ana şirketi ByteDance'i 'devlet istihbarat çalışmalarını desteklemek, yardımcı olmak ve bunlarla işbirliği yapmak'la yükümlü kılıyor."

TikTok, bu tür senaryoların gerçekleşebileceğini uzun süredir inkar ediyor ve Çin ile bağlarını önemsiz göstermeye çalışıyor. TikTok sözcüsü Brooke Oberwetter yaptığı açıklamada, "Ne yazık ki, Senatör Bennet'in mektubu neredeyse tamamen TikTok hakkında yanıltıcı haberlere dayanıyor." dedi.

"Ayrıca, topluluğumuza veri güvenliği ve TikTok platformunun bütünlüğü hakkında ek güvenceler sağlamak için, ülkemizin en iyi ulusal güvenlik uzmanlarıyla müzakere edilen bir plan olan Project Texas aracılığıyla yaptığımız önemli yatırımı da göz ardı ediyor."

Bir senatörden gelen bir mektuba dayanarak her iki şirketin de bu kadar sert bir adım atması pek olası görünmese de, durum TikTok üzerindeki artan baskıyı vurgulaması açısından önemli. Şirket, ABD'de faaliyet göstermeye devam etmesini güvence altına almak için son iki yılını Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) ile müzakere ederek geçirdi. Ancak şimdi bu sürecin durduğu bildiriliyor.

TikTok ayrıca ABD kullanıcı verilerini korumak ve ABD düzenleyicilerinin endişelerini giderebilmek için Oracle ile ortaklığı hakkında daha fazla ayrıntı paylaşıyor. Ancak milletvekilleri, TikTok’un paçayı kurtarabilmesi için acele etmiyor gibi görünüyor. Uygulama şu an zaten federal cihazlardan yasaklanmış durumda ve çok sayıda eyalet hükümeti kendi yasaklarını uyguluyor. TikTok CEO'su Shou Zi Chew'in önümüzdeki ay Kongre'deki ilk duruşmasında ifade vermesi planlanıyor.