• BIST 108.153
 • Altın 153,462
 • Dolar 3,8314
 • Euro 4,5086

  Annelere emzirme uyarısı

  06.08.2009 11:44
  BSK Aydın Anka Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Işıl Önder, hem anne hem bebek sağlığı için büyük önem taşıyan emzirme işlemi sırasında daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti.
  Annelere emzirme uyarısı
  Annelere emzirme uyarısı Annelere emzirme uyarısı Annelere emzirme uyarısı

  Önder; emzirme işlemi sırasında yapılacak bir hatanın ileride kalıcı sağlık sorunlarına neden olabileceğine işaret etti.
  Bebeklerin nasıl emzirileceği konusunda bilgiler veren BSK Aydın Anka Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Işıl Önder, bebek emzirmenin tek bir pozisyonu olmadığını söyledi. Doğumu takip eden ilk günlerden sonra normal olarak beşik pozisyonunun emzirme işleminde tercih edilmesi gerektiğini belirten Önder, “Klasik pozisyonda, anne oturur ve hafif arkasına eğik, yaslanmış olmalıdır. Kol dayamak için bir desteği bulunan koltuk ile ayaklarını uzatmak veya ayağını dayayarak dizini yukarı kaldırmak için bir puf yararlı olur. Bebek anne koluna veya bir yastığa uzanmış, yaklaşık 45 derece bir eğimle anne memesine yaklaştırılmalıdır. Elleri serbest olmalıdır. Böylelikle anne memesine temas edebilir ve ellerinin yardımı ile meme başını bulabilir. Anne de elinin işaret ve orta parmaklarının yardımı ile meme başını bebeğinin ağzına yöneltirken baş parmağı ile yukarıdan aşağıya doğru memesini sıvazlayarak sütünün kolay gelmesine yardımcı olmalıdır. Bebek emme işlemi sırasında ağzının içersinde bir vakum yapmaktadır. Bu negatif basınç anne memesinden sütün gelmesini sağlar. Eğer bebek tam yatar pozisyonda olursa gelen anne sütü burun arkasına kaçar. Hatta kulakların boğaz açılan kanalın ağzından kulak yoluna geçerek enfeksiyona neden olabilir. Yeni doğan kulak iltihaplarının en sık nedeni hatalı pozisyonla emzirmedir. Ayrıca annenin de yattığı yerden bebeği emzirmesi hem sütün gelmesi hem de olabilecek tehlikeli sonuçlar yönünden sakıncalıdır” dedi.
  Yatakta da olsa annenin emzirme işlemi sırasında dik durumda olması gerektiğinin altını çizen Işıl Önder, “Bu klasik pozisyonda anne kol destekli bir koltuk benzeri oturma ünitesindedir. Ayni pozisyon yatakta yastık desteği ile de sağlanabilir. Bebeğin başı annenin dirseğinin iç tarafına yatmıştır. Annenin ayakları bir desteğe basmaktadır. Annenin kucağında bir yastık olması çocuğu kucakta tutabilmek açısından yararlı olur. Bebeğin altta kalan kolunu dış yana doğru yerleştirmek yararlı olur. Bebeğin üzerine yatırılan kol sırtından bebeğe destek vermelidir. Bu pozisyon normal yolla miadında doğmuş bebekler için uygundur. Sezaryen ile doğum yapan anneler ve erken doğmuş küçük bebekler için ilk başlarda uygun olmayabilir. Annenin karnındaki dikişlere baskı oluşabilir. Bebek güçsüz ise meme başını iyi tutamayabilir. Ayrıca bebekler Beşik, Çanta ve Yatar pozisyonda emzirilebilir” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim