2. el konuta finansman desteği! Harekete geçildi 2. el konuta finansman desteği! Harekete geçildi
Geçtiğimiz yılların en çok kazandıran yatırım aracı altın, 2022’de beklentinin altında kalsa da yine de yatırımcısına yüzde 43 getiri sağladı. Küresel ekonomik gelişmelerin etkisinde kalarak dalgalı bir seyir izleyen ‘güvenli liman’, gecikmeli de olsa bu yılın hemen başından itibaren yükselişine başladı. Altının ons (31.1 gram) fiyatı, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artışlarını yavaşlatma sinyali ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) küresel resesyon (durgunluk) beklentisiyle birlikte 1.880 dolara kadar yükseldi. Onsla beraber gram altın da rekor kırarak 1.140 liraya çıktı. Kapalı Çarşı’da ise gram dün 1.153 liradan alıcıyla buluştu.

YENİ REKORLAR GELECEK

Altının 2022’de tam olarak bekleneni veremediğini belirten Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Savaş döneminde hızlı yükselen yatırım aracı, daha sonra parasal sıkılaşma politikaları karşısında sönük kaldı. Aslında uzun zamandır baskılanan bir altın var. Bu nedenle yükselişine gecikmeli olarak başladı. Altın fiyatlarını genel olarak dolar ve Fed açıklamaları etkiliyor. Onsta 1.815-1.915 dolar seviyelerini takip ediyoruz. Orta ve uzun vadede altın fiyatlarında ‘rekor’ kelimesini çokça duyacağız” dedi.

1.100 TL’YE ÇIPA ATTI

Gram altının yükseliş trendine devam edeceğini söyleyen Memiş, “Gramda altında yılın ilk çeyreğinde 1.250-1.280 lirayı göreceğiz. Yıllıkta ise 1.450 liralar sürpriz olmayacaktır. Ama tabii içeride dolar, dışarıda ise ons fiyatları baskılanıyor” dedi. Memiş, yatırımcılara ise şu tavsiyede bulundu: “Altın satmak için henüz erken. Sonraki aylarda altında yeni zirveler olacak. Ancak gram fiyatının bu yıl artık 1.100 liranın altına inmeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle almak isteyenler 1.100 liraları bekleyebilir.”

BEKLENTİ YUKARI YÖNLÜ

KÜRESEL ENFLASYON VURGUSU

ABD’den gelen tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin altının ons fiyatının artmasında etkili olduğunu söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, “Ayrıca Fed’in 1 Şubat’taki toplantısında 50 baz puan faiz artırım beklentisini 25 baz puana indirmesi de altın fiyatına olumlu yansıdı. Bunun dışında jeopolitik gerginlikler ve küresel ekonomideki enflasyonist riskler devam ediyor. Bunlar da altın fiyatlarını besledi” diye konuştu.

BAŞKA ZİRVELER GÖRÜLECEK

Onsun en son zirvesini 8 Mart 2022’de 2 bin 70 dolarla gördüğünü vurgulayan Yıldırımtürk, “Yılın ikinci çeyreğinde yine bu seviyeleri görebiliriz. Çünkü yılın genelinde altının, enflasyona veya resesyona karşı güvenli liman olgusu yine ön plana çıkacak. Ayrıca henüz bitmemiş olan Ukrayna-Rusya savaşı, Çin ile Tayvan arasındaki gerginlik, Kuzey Kore ile Japonya arasındaki füze denemeleri vs. gibi olaylar da altının yeni zirveler görmesine neden olacak. Onsta öncelikle 2 bin 150- 2 bin 350 dolar zirvesini bekliyorum” dedi.

SEÇİM ORTAMI ETKİLİ OLUR

Gram altında ise doların belirleyici olduğunu ifade eden Yıldırımtürk, şöyle konuştu:

“Dolarda 19 lira barajı aşılırsa, 20-21 lira görülür. Bunun da 3 ay içinde olmasını bekliyorum. Bu yükseliş altını yeni zirvesine taşır. Gramda 1.250 lira seviyesi kısa sürede görülecektir. Yıllıkta ise 1.450 veya 1.650 görülmesi mümkün ama seçim ortamında kesin konuşmak zor. Vatandaşlara yatırımlarının yüzde 30-40’ı kadar altın bulundurmasını ve orta-uzun vadeli hareket etmesini tavsiye ediyorum. Alım için bu seviyeler hâlâ fırsat çünkü beklentimiz yukarı yönlü.”