• BIST 109.244
 • Altın 156,111
 • Dolar 3,8598
 • Euro 4,5505

  Altın vuruş kurbanları

  06.09.2009 06:58
  Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Begüm Veral’ın “altın vuruş” denilen aşırı doz eroin alarak hayatını kaybetmesi, geçtiğimiz yıllarda yaşanan aynı şekildeki ölümleri hatırlattı.
  Altın vuruş kurbanları
  Altın vuruş kurbanları Altın vuruş kurbanları Altın vuruş kurbanları

  Yüz güzeli Burçin Bircan"dan lise öğrencisi Melis Akpınar"a kadar birçok gencin yaşamı “altın vuruş”la son buldu. İşte hayatları gencecik yaşta sonlanan ve ailelerine büyük acılar yaşatan kurbanlardan bazıları...

  Baştan çıkarıcı tiplere dikkat

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Duygudurum Bozuklukları Birimi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kerem Doksat, gençlerin vaatkâr tiplere dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, ”Bunlar genellikle çekici, baştan çıkarıcı tiplerdir. Gençler, arkadaşlarının "Yeni bir yer var, harika partiler yapılıyor" tekliflerine çok ihtiyatla yaklaşmalılar” dedi. Uyuşturucuya başlayan çocuğun arkadaş çevresinin değiştiğine dikkat çeken Doksat, fiziki değişiklikleri ise donuk veya kanlanmış gözler, sık sık nezle olma, ağızlarında garip koku olarak sıraladı.

  Milli Eğitim ve Emniyet uyarıyor

  Milli Eğitim Müdürlüğü"nün desteğiyle bu yıl üçüncüsü başlayan "Bilgili ol, bağımlı olma" projesiyle anne ve babalar madde bağımlılığına karşı eğitilecek. Projeden yararlanmak isteyenlerin önce bilgiliol@bilgiliol.org.tr adresine başvurması gerekiyor. Bağımlılık ve Tedavi Merkezi"nin (BATEM) kurucularından Doç. Dr. Kültegin Ögel"in verdiği bilgiye göre İstanbul"da sentetik hap kullanım oranları yüzde 287 arttı. Bağımlıların yüzde 87"si tedaviye başvurmuyor. 2001-2005 arasında Adli Tıp araştırmalarına göre İstanbul"da ölüm oranları ortalaması 56. Suç işleyen gençlerin üçte biri uyuşturucu kullanıyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü de internet sayfasında anne ve babalara uyarılarda bulunuyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim