TÜİK Türkiye nüfusunu açıkladı TÜİK Türkiye nüfusunu açıkladı
Altın fiyatlarında son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Haftanın üçüncü işlem gününde kuyumculara giderek tam, yarım, çeyrek, cumhuriyet ya da gram altın bozdurmak isteyen kişiler tarafından yakından takip ediliyor. Yeni yıldan itibaren gram altının fiyatı ons altın fiyatının çıkışı ile birlikte yükselirken, yatırımcısının da yüzünü güldürdü. Sadece Trabzon’da üretilen Trabzon Hasır Bileziği'nin fiyatı da gram altın fiyatının yükselmesiyle birlikte arttı. Uzman isim altın fiyatlarında yeni zirveyi açıkladı. İşte detaylar...

Altın fiyatları ile ilgili son dakika gelişmeleri vatandaşlar ve yatırımcılar tarafından merak konusu oldu. Tam, yarım, çeyrek, cumhuriyet ya da gram altın fiyatları arama motorlarında sorgulanıyor.

Bu sıralar altına yatırım yapanların yüzünün güldüğünü belirten Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ali Yazıcı, altın gram fiyatının önümüzdeki aylarda bin 300-bin 400 TL’yi bulabileceğini kaydetti.

Yatırımcının en güvenli limanı altın olduğunu kaydeden Yazıcı, ”Piyasada altın fiyatının her geçen gün yükselebildiğini görmekteyiz. Bu aralar altına yatırım yapan yatırımcıların yüzü gülmekte. Bundan sonraki süreçte yukarı doğru, açıkçası yüzde 20-30 gibi artış bekliyoruz. Yatırımcıların en güvenilir limanı altın.

Yatırımcılara uluslararası piyasada olumsuz bir etken olduğunda en yakın liman yine altın olduğunu ve altına yatırım yapmakta asla vazgeçmemelerini önermekteyim. Bu yıl seçim yılı. Dünya piyasalarındaki olumlu ya da olumsuz herhangi bir olayda hemen altına, dolara talep olmakta.

Her geçen gün, yılın sonu ve başında yüzde 30 trendini yakalıyoruz. Bu ne demektir? Bugün bin 150 seviyesinde olan altının önümüzdeki aylarda bin 300-bin 400,bin 500 ve yukarı doğru olabileceğini ön görmekteyiz.

Şu an doların bir hareketliliği söz konusu. Ne olur, diye beklenti içerisinde bakıyoruz da; 2 bin 500’e bile bir anda çıkabilecek öngörümüz var. Özellikle uluslararası piyasalarda yaşanan enerji fiyatlarının yüksek olması enerjinin kısıtlı olması Rusya-Ukrayna savaşı Ortadoğu’nun karışıklığı derken böyle bir sistemden dolayı altının ve doların yukarı çıkabileceğini ön görmekteyiz.

Yatırımcılar altına yatırım yapmaktan çekinmesinler devam etsinler iyi yolda olduklarını söyleyebilirim” dedi.

Kuyumculardan Zekeriya Tonyalı ise yeni yılda altının yükselmeye başladığını kaydederek “Yeni yılda altın yükselmeye başladı. Dünyadaki ekonomik sebeplerden dolayı altının bu sene daha da yükselebileceği bin 200-bin 400 civarında olacağı söyleniyor.

Altın her gün 20-30 TL üzerine koyuyor. Tahmin ettiğimiz rakamlara çok yakın zamanda bin 200-bin 400 TL arasında ulaşacağını ön görmekteyiz. Yeni yılda vatandaşlar altına daha çok yatırım yapmaya başladı.

Yurt dışından Arap kökenli insanlarımız gelmeye başladı onlarında altına talepleri oluyor, bizim için iyi bir durum. Trabzon hasır bileziği ve Trabzon burması bizim geleneğimiz gibi bunlara talep hiçbir zaman bitmez.

Hasır bilezik takım olarak fiyatı 100 bin TL’den başlayıp 200 bin TL’ye kadar çıkmakta. Yatırımcılar için en güvenli liman şu an altın görünüyor. Dünyadaki bütün ekonomistler altının çok güvenilir liman olduğunu söylüyorlar ben de buna katılıyorum. Bu seneki beklentilerimiz geçen seneye oranla daha yüksek. Bu sene daha çok turist geleceği söyleniyor bu da bizim için avantaj olacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

Öte yandan Altın fiyatları, 11 Ocak 2023 Çarşamba günü kırmızı ve aşağı yönlü ibreyi gösteriyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR OLDU?

Önceki kapanışını 7,538,00 TL üzerinden yapan cumhuriyet altını 7.458,00 liradan alınıyor, 7.536,00 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR?

Önceki kapanışını 3.784.00 TL üzerinden yapan yarım altın 3.724,00 liradan alınıyor, 3.782,00 liradan satılıyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR OLDU?

Çeyrek altın, son kapanışını 1.892,00 TL seviyesinde yapmıştı. Son olarak 11 Ocak itibariyle 1.861,00 liradan alınıyor, 1.891,00 liradan satılıyor.

TAM ALTIN NE KADAR, KAÇ TL?

Tam altın 11 Ocak 7.452,00 TL alış, 7,531,00 TL satış fiyatından el değiştiriyor.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Önceki kapanışı 1.133,80 TL'den yapan gram altın bugün 1.133,11 TL alış, 1.133,24 TL satış fiyatından işlem görüyor.

"ALTIN FİYATLARI GAZA BASACAK"

Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ve doları olan vatandaşlar için uyarıda bulundu.

Memiş, 2023 yılında dolar kurunun 23-24 TL civarına çıkabileceğimi belirtip "Yatırım yapacak olsaydım, dolara yatırım yapmazdım. 2023'te 1 gram altın veya 1 gram gümüş 1 doların çok üzerinde olacak" ifadelerini kullandı.

Altın, 2023'te de en çok tercih edilen bir yatırım aracı olma yolunda