Altın fiyatlarında son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Gram altın fiyatı, çeyrek altın fiyatı başta olmak üzere diğer altın çeşitlerinin fiyatları da merak ediliyor. Altın fiyatlarında bir rekor daha geldi. ABD'de kritik verilerin açıklamasının ardından da altında ibre tersine döndü. Peki, altın fiyatları son durum ne? Altın neden düştü? Altın yatırımcısı ne yapmalı? İşte gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın fiyatları...

Altın fiyatlarında sıcak gelişmeler yaşanıyor. Altın fiyatlarındaki hareketlilik yatırımcıların dikkatini çekiyor. İşte altın fiyatlarında dikkat çeken tahmin...

Küresel piyasalar, ABD enflasyon verilerinden alınan karışık sinyaller ve ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının resesyon endişesini desteklemesiyle karışık bir seyir izliyor.

Dün ülkede açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi'ndeki (TÜFE) artış yıllık bazda yüzde 6'dan yüzde 5'e gerileyerek beklentileri geride bıraksa da çekirdek TÜFE'deki artışın yüzde 5,5'ten 5,6'ya çıkması soru işaretlerini artırdı.

FED YETKİLİLERİNDEN KAFA KARIŞTIRAN AÇIKLAMALAR

Öte yandan, Fed yetkililerinin politikalara ilişkin verdiği karışık sinyaller de fiyatlamaları zorlaştırıyor.

TPAO 200 kuyu daha açacak TPAO 200 kuyu daha açacak

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun yavaşladığını ancak hala Fed'in yüzde 2 hedefiyle uyumlu bir şekilde düşmediğini belirtti.

Enflasyonun hedeflere geri dönmesinde birkaç aya daha ihtiyaç olduğunu ifade eden Barkin, talepte soğumaya rağmen enflasyonun "kırıldığına" dair henüz bir kanıt görmediğini kaydetti.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise enflasyonu düşürmede daha fazla politika sıkılaştırmasına gerek duyulabileceğini ancak faiz artışları yapılmadan da ekonominin yavaşlamaya devam edebileceğini düşünmek için iyi nedenler olduğunu söyledi.

Yıl sonunda enflasyonun yüzde 3'ün biraz üzerinde olmasını beklediğini aktaran Daly, politika sıkılaştırmasının her toplantıda faiz artırımı beklemedikleri bir noktaya ulaştığını belirtti.

FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

Öte yandan, dün açıklanan Fed tutanakları, mart ayı toplantısında faizin sabit tutulmasını değerlendirdiğini ancak son kararın 25 baz puanlık artışı yönünde olduğunu ortaya koydu.

Tutanaklarda, bankacılık sektöründeki son gelişmelerin potansiyel etkileri göz önüne alındığında Fed yetkililerinin yıl sonunda hafif resesyon tahmin ettiği aktarıldı.

GRAM ALTIN FİYATI REKOR GÜNCELLEDİ

ABD'de dün açıklanan Mart ayı enflasyon verisinin beklentilerin altında kalması sonrasında ABD dolarının önde gelen para birimleri karşısında bir miktar gerilemesi ons altına destek veriyor.

Ons altın bu sabah düne göre yüzde 0,7 artışla 2.039 dolar seviyesinden işlem görüyor. Gram altın fiyatı ise dün 2.059 TL’nin üzerine yükselerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

Altın gram fiyatı bu sabah da rekor seviyesini güncelledi ve 1.261 liranın üzerine çıktı.

Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.056 TL’den, Cumhuriyet altını 8.642 TL’den ve 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 1.248 TL’den satışa sunuluyor.

Öte yandan dolardaki düşüş ise Parite tarafında euroya yaradı. Euro/dolar paritesi 10 haftanın en yüksek seviyesi olan 1.1025'e kadar yükseldi.