İngiltere’de Londra merkezli yayın gösteren The Economist geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan skandal manşeti attı. Tepki toplayan manşete AK Parti’den çok sert açıklama geldi. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, The Economist dergisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili kapağına “Küstah propagandayla kendilerince Türk demokrasisinin sonunu ilan ediyorlar. Okuyuculara bunun dezenformasyona dayalı sahte bir gazetecilik olduğunu hatırlatmalıyız” ifadelerini kullanarak eleştirdi.

ABD Başkanı Joe Biden demokrasilere destek fonu ABD Başkanı Joe Biden demokrasilere destek fonu

ALMAN STERN DERGİSİNDEN SKANDAL MANŞET

The Economist dergisinin ardından bu sefer de Alman Stern dergisi tepki toplayan kapak ile okurlarının karşısına çıktı. Alman dergisi Türkiye’de gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yayınladığı analizde skandal sözler kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını kapağa taşıyarak ‘Kundakçı Erdoğan’ manşeti atan Stern ayrıca "Erdoğan iktidarda kalabilmek için vicdansızca çatışmalar çıkarıyor: Kendi ülkesinde, Suriye'de ve ayrıca Almanya'da" başlıklı bir yazı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ile Ukrayna arasındaki savaştaki arabuluculuğunu yorumlayan dergi “Putin ve Batı ile müzakere ediyor, NATO'yu küçümsüyor ve Suriye'de savaş başlatıyor” ifadelerine yer verdi.

"Erdoğan, Ukrayna'dan Suriye'ye birçok ipi elinde tutuyor ve gücünü kullanıyor" diyen Alman dergi yazıda şu ifadelere yer verdi:

Erdoğan bir seçim yenilgisini kabul eder mi? Partisi ortağı MHP askeriye ve emniyet güçlerine öylesine yerleşmiş durumda ki, kimi uzmanlar onun halkın aksi yöndeki tercihine rağmen iktidarda kalabileceğine dair spekülasyonlar yapıyor.