DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Medyascope’ta Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı. Babacan, “Çok isim geçiyor diyorsunuz sizin isminiz de geçiyor, Ali Babacan gerçekten aday olmak ister mi” sorusuna, “Eğer Altılı Masa, benim ismim üzerinde mutabık kalırsa tabii ki hem rahat seçilirim hem de en iyi şekilde yönetirim” yanıtını verdi. Babacan sözlerinin devamında, "Ama şu anda bizim önceliğimiz kim sorusu değil” dedi.

6’lı masa bir kez daha toplanıyor! İlk kez aday ismi konuşulacak 6’lı masa bir kez daha toplanıyor! İlk kez aday ismi konuşulacak

Babacan, "Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayına" ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“İlk baştan bir kronoloji oluşturduk ve bunu prensip olarak çok önemli gördük. Bu sıralama; önce anayasa değişikliği paketi üzerine çalışmamızı tamamlayacağız, arkasından ortak politikalar metni oluşturacağız ve aynı zamanda hükümet programı; üç, geçiş sürecinin yol haritası. Yani seçimlerden sonra parlamenter sisteme geçilene kadar ülke nasıl yönetilecek? Bir bakıma parlamenter sistemin ruhunu mevcut anayasa ile yaşatmayı nasıl başlayacağız? Bu çalışmalar bitmeden ortak adayın belirlenmesinin doğru olmayacağını baştan beri söyledik. Kararlı bir şekilde de bu sıralama ile gidiyoruz. Tabii ki haklı olarak toplumumuzda çok büyük bir merak var. Toplumumuz, Altılı Masa'nın ortak adayının ne olacağıyla ilgili yoğun bir tartışma ve değerlendirme süreci şu anda yaşıyor. Toplumdaki bu tartışma, ismi çok geçen az geçen herkesle ilgili toplumda kanaatlerin oluşması zamanı geldiğinde bizim de kararımızı kolaylaştıracak. Bahsettiğim çalışmalar bitmeden aday isimleri konuşulduğunda adayların kimlikleri ve geçmişleri tartışılıyor. Halbuki biz ne yapacağımız konusunda mutabakata vardığımızdan sonra, yani altı parti ve ortak aday ülkeyi beraberce nasıl yöneteceği, o süreçte ülkenin sorunlarını çözmek için ne yapacağıyla ilgili konuları bitirip koymadan adayı tartıştığımızda kimlik ve geçmiş tartışılıyor."

Babacan, Çakır’ın, “Çok isim geçiyor diyorsunuz sizin isminiz de geçiyor, Ali Babacan, gerçekten aday olmak ister mi” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Bizim önceliğimiz, altı genel başkanın oturduğu masanın içinden bir aday çıkması. Bizim önceliğimiz, bu. Çünkü bu süreci hızlandıracaktır ve kararlar daha hızlı alınacaktır. Dışarıdan bir yedinci isim söz konusu olduğunda, o ismin sürece adaptasyonu biraz daha zaman alacaktır. Ama Altılı Masa nihayetinde dışarıdan bir isim konusunda mutabakata varırsa ne olur? Birkaç hafta daha gerek olur adaptasyon sürecine o da olur. Benimle ilgili konuya gelince, eğer Altılı Masa benim ismim üzerinde mutabık kalırsa tabii ki hem rahat seçilirim hem de en iyi şekilde yönetirim. Ama şu anda bizim önceliğimiz kim sorusu değil. “

Babacan’dan HDP açıklaması

Ruşen Çakır’ın “Altılı masa ile HDP arasında ortada bir iletişim sorunu ya da iletişimsizlik sorunu var. Sizin HDP ile görüşmeme gibi bir derdiniz yok herhalde” sorusuna, “Yo yo biz görüşüyoruz, açık şeffaf görüşüyoruz” diye yanıt verdi. Babacan sözlerinin devamında da, “Kurumsal olarak altılı masa olması için mutabakat gerekir. Yani altılı masadan bir parti, biz altılı masa olarak onlarla böyle bir kurumsal şey istemiyoruz derse, altılı masanın kurumsal, resmi bir şeyi olamaz tabii ki. İleride olacaksa böyle bir şey altılı masanın yine mutabakatı gerekir” ifadelerini kullandı. Çakır, “Diyelim ki bir aday saptadınız, seçim sürecinde aday gitti HDP eş genel başkanlarıyla oturdu, sadece bir nezaket ziyareti değil aynı zamanda siyasetten bir şeyler konuştu. Bunda bir sorun olur mu” diye sordu. Babacan, “O tabii o günkü şartlarda ortak adayımızın kim olduğuna, ve o adayın bu ziyaretiyle ilgili altılı masadaki istişarelere bağlı olacak bir durum. Bugünden bir şeyler söylemem zor” diye konuştu.