• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  Alevilerin Çamuroğlu krizi!

  28.11.2008 18:17
  Alevi heyeti AKP'li vekil Çamuroğlunu istemedi
  Alevilerin Çamuroğlu krizi!
  Alevilerin Çamuroğlu krizi! Alevilerin Çamuroğlu krizi! Alevilerin Çamuroğlu krizi!

  TBMM Başkanı Köksal Toptan"ın, Alevi dernekleri temsilcileri ile görüşmesine AKP İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu"nu da dahil etmesi krize neden oldu. Alevi Dernekleri temsilcileri Meclis Başkanının tarafsız konumu nedeniyle, AKP"li Çamuroğlu"nun görüşmeye katılmasına itiraz ettiler. Toptan tarafından kabule çağrılan Çamuroğlu ise toplantı öncesinde görüşmeden ayrılmak zorunda kaldı.

  TBMM Başkanı Köksal Toptan"ın, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız ve beraberindeki heyete AKP İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu"nu dahil etmesi krize neden oldu. Heyet, Reha Çamuroğlu"nun da toplantıya dahil edildiğini öğrenince, Meclis"e gelmeden önce aynı masaya Reha Çamuroğlu ile oturmayacaklarını Toptan"a ilettiler. Toptan heyetten önce Çamuroğlu ile görüştü.

  -ÇAMUROĞLU"NUN KONUŞMASI-

  Basına kapalı olarak gerçekleşen ve ziyarete dahil olmayan Çamuroğlu çıkışta yaptığı açıklamada, Meclis Başkanı Toptan"ın, bu kabulde kendisinin de olmasını istediğini belirterek, “Ben de kendilerinin nazik davetini kabul ederek burada bulunuyordum. Fakat kabul edilen heyetteki bazı arkadaşlarımızın bu nezaketi anlamadıkları kanaati bende hasıl olunca ben bu toplantıya katılmamak için sayın başkanımızın iznini istedim, verdi" dedi.

  Çamuroğlu, heyetin kendisiyle aynı masada oturmayı kabul etmediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

  “Bu arkadaşlar benim bulunduğum bir masanın etrafında bulunmak istemediklerini açıklıyorlar ki, bu tabi diyalog isteyenlerin nasıl bir diyalog istediklerini ortaya koyuyor. Sayın başkan, herhangi bir milletvekilini davet edebilir, bulunmasını isteyebilir kabulünde. Sayın başkan TBMM Başkanıdır. Ben de bu meclisin bir üyesiyim. Bunda herhangi bir anormal taraf yok"

  -DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI KALDIRILSIN-

  Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız toplantının ardından yaptığı açıklamada; Meclis Başkanına sorunların çözümüne yönelik bir dosya sunduklarını bildirdi.

  Balkız, dosyada 9 Kasım"daki mitingde dile getirdikleri “zorunlu din derslerinin kaldırılması, Madımak"ın müze olması, Alevi köylerinde cami yapımı politikasından vazgeçilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığının kaldırılması, Hacıbektaş Dergahının sahiplerine, Alevilere iade edilmesi, yönetiminin işletilmesiö sorunlarını ilettiklerini söyledi.

  Balkız, “ Meclis başkanı bizi çok sıcak bir ortamda karşıladı. Sorunlarının çözümünün meclis olduğunu, Meclis"te siyasi partilerimizi göreve davet etmesini, konu üzerinde hassasiyetle durmaları gerektiğini anımsatmasını rica ettik. Sayın başkan da partilerin hele hele 9 Kasım mitinginden sonra konunun çokça Türkiye"de tartışıldığı gibi Mecliste ve partilerde de tartışıldığını, Meclis danışma kurulunu göreve davet edeceğini, bu konuda mesai harcamalarını isteyeceğini söyledi" dedi.

  Alevi sorunlarının çözümü için anayasa değişiklikleri ile Bakanlar Kurulu kararının gerektiğine işaret eden Balkız, “Yeni yasalar, üçlü kararname ya da başbakanın talimatıyla çözülebilecek. Başkan da "bu yöntemlerle çözülebileceğini bu sorunların vicdan sahibi herkesin anlaması ve çözümü doğrultusunda anlatması gerektiğini, Aleviliğin Türkiye ve Anadolu toplumu için büyük bir zenginlik olduğunu, bugün bu topraklarda biz hala Türkçe konuşabiliyorsak, Alevi bektaşı halk edebiyatının bunda önemli belirleyici olduğunu" söyledilerö diye konuştu.

  Balkız, “Reha Çamuroğlu"nu içeride istemediniz mi?" diye soran bir gazeteciye,

  “Görüşmede bulunmadılar. Biz sayın meclis başkanını ziyarete geldik. Reha Bey ile karşılaşmadık. Bu konuda Mclis başkanının cümlelerini aktarayım size. Reha bey, birkaç gün önce sayın Meclis başkanımızı kendi özel bir işi için arıyor. Sayın meclis başkanımız da kendilerine bizim geleceğimizden bahisle "sen de lütfen katılır mısın?" demiş. Son derece masumane bir ortamda cerayan ediyor bu diyalog. Kendileri de katılmak istiyorö yanıtını verdi.

  “Çamuroğlu"na neden tepki gösteriyorsunuz?"şeklindeki bir soruya da Baykız,

  “Biz bu görüşmede siyasi partilerimizden herhangi birinin lehine yada aleyhine sonuç çıkaracak bir adım atmadık atmayız. Sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz. Biz 25 alevi kurumu temsilcisinin yanına 26. alevi milletvekili olarak katılmasının doğru olmayacağını düşündükö dedi.

  Bir gazetecinin, “CHP dışındaki diğer partilere neden gitmiyorsunuz?ö sorusunu Balkız, “Biz CHP"den randevu istemiştik. Gelişmelere göre diğer partileri ziyaretlere de bakacağız. Burada yanlış anlamaya mahal veren bir konu sözkonusu değil. Yeri gelir Bahçeli"den de diğer partilerden de randevu isteriz. Biz sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz. Kimse temaslarımızdan dolayı bizden artı oy beklemesin, aksini de beklemesinö şeklinde yanıtladı.

  PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANI GÜMÜŞ"ÜN DEĞERLENDİRMESİ

  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş de, “Biz toplantıya Çamuroğlu"nun katılacağını bilmiyorduk sonradan öğrendik. Kendi aramızda toplantıya gelip gelmemeyi değerlendirdik. Gelip burada tepkimizi söylemeye karar verdikö dedi.

  AKP"nin başından beri bu süreci Çamuroğlu üzerinden yürütmeye çalıştığını öne süren Gümüş, “Biz buna karşıyız. Çamuroğlu bu süreci alevi örgütlerini bölerek yürütmek istedi, başarılı olamayınca naylon fason dernekler kurdu. Biz bunu olumlu bulmuyoruz. Hükümet ile görüşmemizde Çamuroğlu bulunabilir. Ancak meclis başkanı tarafsızdır, Çamuroğlu"nun bu toplantıda bulunması doğru değil" diye konuştu.

  ANKA

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim