Brent petrol ve döviz kurundaki dalgalanmalardan etkilenen akaryakıt fiyatları değişiklik gösteriyor. Petrol fiyatının 94 dolar seviyesine gerilemesiyle akaryakıt fiyatlarına yapılacak indirim oranı arttı. Cuma gece yarısı benzin grubunda 1 lira 51 kuruş, motorin grubuna da 2 lira 41 kuruş civarlarında indirim bekleniyor. İşte akaryakıta gelecek çifte indirim sonrası il il yeni motorin ve benzin fiyatları...

Anaokulu desteği yapılacak! Bakan Yanık ödemeler için tarih verdi Anaokulu desteği yapılacak! Bakan Yanık ödemeler için tarih verdi
Brent petrol fiyatında yaşanan düşüşle beraber araç sahiplerinin yüzünü güldürecek bir gelişme yaşandı. Cuma gece yarısı motorine 2 lira 41 kuruş, benzinde ise 1 lira 51 kuruş civarlarında indirim bekleniyor. İşte akaryakıta gelecek çifte indirim sonrası il il yeni motorin ve benzin fiyatları..

Brent petrol fiyatlarında sert düşüş yaşandı. 100 dolar seviyesinde seyreden brent petrol 94 dolara kadar geriledi. Sektör temsilcilerinden edinilen bilgiye göre brent petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün ardından benzin ve motorine indirim geliyor.

BENZİN VE MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR

30 Ağustos günü benzinde 1 lira 4 kuruş düşüş yaşanmıştı. Bu indirim ardından cuma gece yarısından (3 Eylül) geçerli olmak üzere motorinde 2 lira 41 kuruş benzinde ise 1 lira 51 kuruş indirim yapılması bekleniyor. İndirimle birlikte benzin fiyatlarının 18 TL seviyelerine, motorinin ise 25 liraya seviyelerine düşmesi bekleniyor.

YENİ BENZİN FİYATLARI

Bu indirimin ardından benzinin litresi fiyatı 18 lira seviyelerine gerileyecek. İndirim sonrası benzinin litresi İstanbul'da 20 lira 13 kuruştan 18 lira 62 kuruşa, Ankara ve İzmir'de 20 lira 25 kuruştan satılan benzin 18,74 liraya gerilecek.

YENİ MOTORİN FİYATLARI

2 lira 41 kuruşluk indirim ardından İstanbul'da 26 lira 90 kuruşa satılan motorin 24 lira 49 kuruşa, Ankara ve İzmir'de ise 27 liraya satılan motorin 24,59 lira seviyelerine düşecek.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.