• BIST 106.926
 • Altın 151,429
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287

  AK TRT dönemi!

  09.04.2008 10:49
  AKP iktidarına yakın gazeteci ve televizyoncuların başına 'devlet kuşu' kondu
  AK TRT dönemi!
  AK TRT dönemi! AK TRT dönemi! AK TRT dönemi!

  Muhafazakar basın organlarında çalışan isimlerin TRT'ye yaptığı programlar patladı. Basın özetlerinde ilk okunan gazete 'tiraj' gerekçesiyle Zaman oldu

  Akşam Gazetesi'nin haberine göre TRT, gazetelerin okunduğu sabah programlarına tiraj standardı getirdi. 'Zaman' ilk sıraya alındı. Vakit Gazetesi de listeye girdi. Özellikle muhafazakar kalemlere yaptırılan programlar da dikkat çekiyor. İşte bazıları:

  GÜNDEME DAİR: Sabah yazarı Emre Aköz ile AKP'li Özlem Türköne'nin eşi Mümtaz'er Türköne hazırlıyor.


  ENİNE BOYUNA: TRT 1'de yayınlanıyor. Zaman ve Today's Zaman'ın yazarı Dr. İbrahim Kalın sunuyor.


  SEN-SİZ OLMAZ/ OLUR MU? TRT 1'de canlı ekrana geliyor. Taraf Gazetesi yazarı Dr. Önder Aytaç hazırlıyor.


  FELSEFE KONUŞMALARI: Yeni Şafak ve Zaman'da yazan Prof. Dr. Teoman Duralı görüşlerini açıklıyor.


  ŞENLİK VAR: TRT'de pazarları yayınlanıyor. Sunucusu daha önce Samanyolu TV'de çalışan Murat Yeni.

  TRT'de haber ZAMAN'ı

  Türbanlı ve türban üstüne peruk takan konuk alan TRT"de şimdi de “tiraj” bahanesiyle AKP"ye yakın gazeteler parlatılıyor. Sabah yayınlanan haber programında ilk Zaman gazetesi haberleri okunuyor. Vakit de TRT"nin listesinde

  Üç ay önce Yeni Şafak gazetesinin türbanlı yazarı Sosyolog Fatma Karabıyık Barbarosoğlu"nu konuk ederek, stüdyolarını türbana açan TRT"de tartışmalı gelişmelere her geçen gün yenileri ekleniyor. Devlet televizyonu şimdi de, gazetelerin okunduğu sabah programlarına “tiraj” standardı getirdi.

  PROGRAMCILAR DEĞİŞTİ

  TRT"nin sabah saat 07.00"de başlayan Gülden Özel"in sunduğu haber programında gazete başlıkları “tiraj sırasına” göre okunmaya başlandı. Gazeteler arasında ilk sıraya da Zaman gazetesi getirildi. TRT"de son dönemde muhafazakâr yayın organlarında çalışan gazetecilerin art arda program yapmaya başlaması da dikkatlerden kaçmadı.

  VAKİT DE LİSTEYE GİRDİ

  TRT"nin bu yeni uygulaması, haber programlarında kullanılan ifadelere de yansıdı. Program sunucusunun, gazete başlıklarını okumadan önce, “Tiraj sırasına göre okuyacağız. Dolayısıyla Zaman"la başlıyoruz” ifadesini kullanması dikkat çekti. TRT, eskiden gazete başlıklarını karışık okuyordu. TRT, birçok televizyon kanalının sabah haberlerinde yer vermediği Vakit gazetesini de listesine aldı. Buna göre, artık Vakit gazetesinin manşeti de devlet televizyonu TRT"den okunuyor. Toplam 17 gazetenin başlıklarının okunduğu programda Vakit, 15"inci sırada yer alıyor.

  Türbanlıdan perukluya

  TRT"de üç ay önce, “Enine Boyuna"" adlı tartışma programının konuğu olan sosyolog-yazar Fatma Karabıyık Barbarosoğlu"nun türbanlı olarak ekrana çıkması “Türban kamusal alana TRT"den girdi” eleştirilerine neden olmuştu. AKŞAM manşetten verdiği haberin ardından, birkaç ay sonra ikinci bir kamusal alan krizi daha yaşandı. TRT1"de yayımlanan "Hayat ve Din" adlı programına katılan uzman konuk perukluydu. Yapımcılığını Şahin Demiral, sunuculuğunu ise Halil Yıldırım"ın yaptığı programa özel yaşamında türban takan Doç. Dr. Hülya Küçük perukla katıldı. Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hülya Küçük, tasavvuf hakkında izleyenlere bilgiler aktarırken, ekrana, Mevlana Celalettin Rumi"nin “Cüppe ve Sarık"la insan âlim olmaz, âlimlik, insanın zatında bulunan bir hünerdir” sözlerinin yansıtılması da dikkat çekmişti.

  Muhafazakâr transferler

  TRT"de son dönemde, muhafazakâr basın organlarında çalışan isimler program yapıyor. Programlardan bazıları:

  Gündeme Dair: Programda, gazeteci Emre Aköz ile AKP"li Özlem Türköne"nin eşi Mümtazer Türköne haftanın olaylarını yorumluyor. Türköne"nin Zaman Gazetesi"nde de yazıları yayınlanıyor. Enine Boyuna: Dr. İbrahim Kalın sunuyor. Kalın ayni zamanda Zaman"da yazıyor. Doç. Dr. Talip Küçükcan zaman zaman sunuculuk da yapıyor. Küçükcan da İngiltere"de “Fethullah Gülen” konulu kongrede sunduğu tebliğiyle gündeme geldi.

  Sen-Siz Olmaz/ Olur mu?: Taraf Gazetesi köşe yazarlarından Dr. Önder Aytaç sunuyor. Aytaç, TESEV için rapor hazırlamıştı.

  Ezberbozan: Daha önce Zaman ve şimdi de Yeni Şafak gazetelerinde köşe yazan Tamer Korkmaz sunuyor.

  Felsefe Konuşmaları: Zaman ve Yeni Şafak"ta yazıları yayınlanan Prof. Dr. Teoman Duralı"nın programı. Bedirhan Gökçe ile Gecenin Kıyısında: Programı, daha önce Kanal 7"deydi.

  Düşünce İklimi: Abant Platformu"nun koordinatörü Prof. Dr. Kenan Gürsoy sunuyor.

  İŞTE TİRAJ SIRALAMASI

  TRT yayınlarında gazetelerin tiraj sıralaması şu şekilde: Zaman, Posta, Hürriyet, Sabah, Milliyet, Vatan, Türkiye, Star, Akşam, Güneş, Türkiye, Yeni Şafak, Cumhuriyet, Bugün, Vakit, Yeniçağ, Milli Gazete.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim