AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Seçim günü çok özel ve güzel çalışmalarla o gün bir hilenin olmadığı, milli iradenin çok net bir şekilde sandığa yansıdığı, sandıktan da aynı şekilde çıktığı bir tablo olsun istiyoruz. Buna dair gayretlerimiz devam ediyor."

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz açıklamalarda bulundu.

Cumhur İttifakı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığına dair başvuruda bulunduklarını hatırlatan Yavuz, “TBMM’de grupları bulunan partiler Cumhurbaşkanı adayı teklif edebiliyor. Bu kapsamda AK Parti, MHP grup kararı aldılar ve Cumhurbaşkanımızı aday gösterdiler. Ayrı ayrı dosyalarımızı aynı anda götürmek suretiyle YSK’ya teslim ettik. Evrakları incelendi alındı.”

İTTİFAK PROTOKOLÜ

İttifak protokolüne dair önemli açıklamalarda bulunan Yavuz, YSK’nın seçim sürecini işlettiğini ifade ederek, “Takvime bağladığı ve o takvim kapsamında her bir iş yapılmaya devam ediliyor. Perşembe gününe kadar vakti vardı ama biz perşembe gününü beklemeden grup kararlarını almak suretiyle adayımız olarak Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade eden bir yaklaşımla evraklarımızı teslim ettik. İttifak protokolünü cumaya kadar tüm partilerin vermesi gerekiyor. Biz de son günlere doğru teslim edeceğiz. İttifak protokolü hazırlandı. Sayın genel başkanlar logosuyla birlikte ittifaka dahil olan, seçime ittifak şemsiye altında girecek olan partilerle birlikte imzalamak suretiyle ittifak protokolünü inşallah YSK’ya teslim edeceğiz.”

SEÇİM BEYANNAMESİNDE SONA YAKLAŞTIK

Bu seferde depremden önce biraz erken açıklayalım daha sonra tanıtım programımızı yaparız. Bu dönem farklı yapacaktık ama deprem olunca onu geciktirdik. Deprem bölgesinde yaraları sarmaya çalıştık. Şimdi de diyoruz ki ayrı bir toplantı yerine yine aday tanıtım programında seçim beyannamesi Cumhurbaşkanımız orada deklare etsin diye bir niyetimiz var. Bu anlamda seçim beyannamesi çalışmalarımız devam ediyor. Seçim beyannamesinde sona yaklaştık. Tamamlandıktan sonra Cumhurbaşkanımıza arz edilecek nihai kararı verdikten sonrada muhtemelen aday tanıtım programında da gerçekleşecek. Seçim beyannamesinde teknik ve siyasi anlamda çalışmalar devam ediyor.”

SEÇİM GÜVENLİĞİ

Seçim güvenliği hakkında bilgiler veren Yavuz, “Bizim seçim kanunlarımız var. Bu kanunlar çerçevesinde bu işler yapılıyor. Partilere yüklenen bu anlamda haklar ve sorumluluklar var. Biz AK Parti olarak Türkiye’de her sandıkta bir kurul üyemiz olacak. Aynı zamanda müşahit hakkı veriliyor. Yine Seçim Kurulunda en son milletvekili seçiminde en çok oy almış 4 partiye bu hak veriliyor. Biz seçim kurulunda varız. Kurul üyesi sıfatıyla bizim görevlerimiz var ama ilçe seçim kurulu üyesi orada bulunur oy kullanır. Aynı zamanda 298 sayılı yasanın bize tanıdığı bir imkan var üyenin dışında temsilci bulundurma hakkımız var. Seçim akşamı orada da müşahit bulundurma imkanımızda var. Biz ve diğer partilerde bu imkanlardan istifade edecek. Yasaların ortaya koyduğu o kapsam ve o sistem doğru işlesin diye biz de partiler olarak üzerimize düşeni yapacağız. Seçim gününe dair çok özel ve güzel çalışmalarla o gün bir hilenin olmadığı milli iradenin çok net bir şekilde sandığa yansıdığı, sandıktan da aynı şekilde çıktığı bir tablo olsun istiyoruz. Buna dair gayretlerimiz devam ediyor.”

Uçakla işe gidip gelen stajyer öğrenci, sosyal medyayı sarstı Uçakla işe gidip gelen stajyer öğrenci, sosyal medyayı sarstı

Yavuz, AK Parti'ye aday adaylığına dair başvuru sayısının yakın zamanda açıklanacağını söyledi.