ABD merkezli konaklama hizmetleri şirketi Airbnb, üyelerine bir dizi yeni kural getirdi. Platform üzerinden kiralanan evlerde düzenlenen parti ve etkinliklerin yasaklanması çok konuşuldu.

İlk olarak Ağustos 2020’de pandemi koşulları altında halk sağlığını korumak için şirket tarafından geçici olarak uygulanan yasak, halk sağlığı önlemi olmanın ötesinde ev sahipleri ve komşularının memnuniyetini arttırmak amacıyla kalıcı olarak düzenlendi. Pandeminin başlangıcında birçok ülkede bar ve eğlence mekânlarının kapatılmasından ötürü insanlar parti yapmak için Airbnb aracılığıyla kiraladıkları evleri kullanmış ve bu birçok şikâyete yol açmıştı.

Yasaklama kuralının getirilmesinden beri kiralanan evlerde parti kaynaklı şikâyetlerin yüzde 44 oranında azaldığını belirten şirket, yasağın tek istisnasının bu amaçla yapılmış tesislerdeki rezervasyonlar olacağını açıkladı. Şirket partilerden kaynaklanan kronik sorunun çözümü için daha önce de 2019’da herkese açık ev partileri düzenlenmesini yasaklamıştı.

ÜST SINIR KALKTI