• BIST 109.330
 • Altın 155,910
 • Dolar 3,8589
 • Euro 4,5402

  Ağustos ayı toplantıları

  08.08.2009 12:29
  Aydın İl Genel Meclisi Ağustos ayı olağan toplantıları, dün gerçekleştirilen son oturumla tamamlandı.
  Ağustos ayı toplantıları
  Ağustos ayı toplantıları Ağustos ayı toplantıları Ağustos ayı toplantıları

   Toplantıların son gününde gelen önergeleri değerlendiren meclis üyeleri Karpuzlu ilçesine yapılması düşünülen “Rüzgar Enerjisi Üretim Tesisine” izin verilmesini kararlaştırdı.
  Aydın İl Genel Meclisi'nin Aydın İl Özel İdaresi Toplantı Salonundaki Ağustos ayı son toplantısında, Aydın Valiliği tarafından meclise havale edilen 'Rüzgar Enerjisi Üretim Tesisi' ile ilgili konu görüşüldü.
  Konuyla ilgili olarak İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan raporu okuyan Komisyon Başkanı Semra Konaklı, Karpuzlu"nun Kazancıtaşı Tepe, Turgut Tepe, Oynalan Tepe mevkilerinde orman tahdit sınırları içerisinde SABAŞ Eletrik Üretim A.Ş tarafından 'Rüzgar Enerjisi Üretim Tesisi' kurulmak istendiğini belirterek, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 32 hektar alanda 19 türbin ve 24 Megawatt kapasitede bir tesisin kurulmasına olur verildiğini ifade etti. Konaklı, söz konusu olurun Aydın Denizli Muğla Planlama Bölgesi 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nın hükümlerine uygun olduğunu ifade ederek, tesisin kurulması için olur verilmesi gerektiğini kaydetti.
  Konu hakkındaki karşılıklı görüşlerin ifade edilmesinin ardından yapılan oylamada, oy birliği ile tesisin kurulmasına izin verildi.
  SİNEK VE HAŞERELERLE MÜCADELE
  Toplantıda daha sonra; İl Genel Meclisi üyeleri Mustafa Çelik ve Metin Erkan tarafından verilen “Köylerdeki sinek ve haşere benzeri böcekler için her köye birer ilaç pompası alınmasını ” içeren yazı önerge ile ilgili olarak Sağlık Komisyon tarafından hazırlanan rapor görüşüldü.
  Öneriyle ilgili olarak hazırlanan raporu okuyan Komisyon Başkanı Mehmet Güler, “Sinek ve haşerelerin önüne geçilebilmesi için sadece ilaçlamanın yeterli olması mümkün değildir. Bu mücadelede zararlıların yok edilmesini sağlamanın yanında, hayat döngülerinin kırılarak çoğalmaları engellenmelidir. Uzman ve yetkili kişilerin kontrol, planlama ve denetiminde yapılacak uygulamaların yanında, oluşturulacak öneriler doğrultusunda idari tedbirlerin alınması sağlanarak zararlıların halk sağlığını tehdit etmesi büyük ölçüde önlenebilir. Bu şekilde bir makine ve ekipman alımı yaptığımız incelemeler neticesinde tek başına yeterli olmayacaktır. Ayrıca bu konuda yeterli başarının sağlanabilmesi için oluşturulacak uzman ekiplerle halkın eğitilmesi sağlanmalıdır” dedi.
  Gündem maddesiyle ilgili olarak söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Ünal Sarıoğlu, köylere pompa dağıtmakla sorunun çözülmeyeceğini ifade ederek, bu iş için hizmet satın alınması gerektiğini ifade ederken, CHP Grup Sözcüsü Semra Konaklı da, Sarıoğlu da katıldığını belirterek, hizmet satın alınması gerektiği yönünde görüş bildirdi.
  Yapılan oylama sonucunda, Köylerdeki sinek ve haşere benzeri böceklerle mücadele için hizmet satın alınması ve bunun için 2010 bütçesine ödenek konması oy birliği ile kabul edildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim