Bazı özel meslekler vardır, doğrudan insanın hayatını, yaşantısını ve bu yaşamın kalitesini etkilediği için çok değerlidir. İşte böyle bir meslek sahibi olan Prof. Dr. Osman Nuri Aydın aynı zamanda ilimizin en önemli ve en deneyimli Algoloji, yani ağrı uzmanlarından birisidir. İnsanın ağrısı neredeyse canı orada olduğundan ağrı uzmanı doktorumuz çeşitli nedenlerle ağrı çeken insanların dertlerine deva olarak önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Uzun süren kronikleşmiş ağrı şikâyetleri hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyen, sosyal ve psikolojik problemleri de beraberinde getiren önemli bir sağlık sorunudur. Çeşitli sebeplerle uzamış ve kronikleşmiş ağrı nedeniyle sıkıntı çeken hastalar, sağlık kuruluşlarında bulunan ağrı polikliniklerine ‌Algoloji uzmanlarına başvurarak tedavi olabilirler.

Algoloji ya da ağrı bilimi, ağrının nedenlerini inceleyen ve kaynağını tanımlayarak tedavi etmeyi hedefleyen bir tıbbi disiplindir. ‌Algoloji daha çok kronik ağrılara yönelik uygulamalar yapar.

1959 yılında Trabzon'da dünyaya gelen Osman Nuri Aydın ülkemizin köklü liselerinden biri olan Trabzon Lisesi mezunudur. Tıp eğitimine 1976 yılında Hacettepe Üniversitesinde başlayan sayın Aydın, 6.5 yıl Hacettepe Tıp Fakültesinde tıp eğitimi sonrası 1983 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde eğitimini tamamlamıştır.

İlk görev yeri Isparta Keçiborlu olan Osman Nuri Aydın askerlik görevini tamamladıktan sonra 1989 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü  Anesteziyoloji Ve Reanimasyon Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. 1994 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayınca Aydın Devlet Hastanesi’nde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı olarak göreve başlamıştır.

Prof.Dr. Osman Nuri Aydın 1996 yılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesinde Yardımcı Doçent, 2004 yılında Doçent ve 2010 yılında Profesör olmuştur. Yardımcı Doçent kadrosunda iken 2000 ile 2001 yıllarında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalında görev yapmıştır. Yandal Uzmanlık eğitimini yine Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında Algoloji üzerine yapmıştır.

2002 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Bilim Dalı Başkanlığı, 2011 ile 2014 yılları arasında ise Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. Halen ADÜ Tıp Fakültesi Algoloji Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir.

İyi derecede İngilizce bilen Osman Nuri Aydın akademik kadroda görev yaptığı süre içinde çok sayıda öğrencinin tez danışmanlığını yapmış ve yine çok sayıda Algoloji yandal uzmanı yetiştirerek, Algoloji biliminin gelişimine katkıda bulunmuş ve halen bulunmaktadır. Bu eğitim çalışmalarının yanı sıra; 3 bilimsel kitap, çok sayıda bilimsel bildiri ve ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde bilimsel makale yayınlamış, mesleği ile ilgili olarak kongrelere, atölyelere ve Whorkshop çalışmalarına katılmıştır. Süreç içerisinde bilimsel dergilerde yayın kurulu üyeliği yaparak mesleki gelişimini sürdürmüştür. Başta halen yönetim kurulu üyesi olduğu Aydın Tabip Odası olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşunda görev alarak çeşitli çalışmalara imza atmıştır. İnsana hizmetin olduğu yerde olmak hocamızın temel düşüncelerinden birisidir.

Kendini insanlara hizmet etmeyi amaç edinen ve Tıp Profesörü olan Osman Nuri Aydın tıp eğitimine ilk elden katkı sunmanın yanında ağrı çeken hastalara şifa dağıtmaktadır. Görüştüğümüz hastalar ve sanal ortamda yapılan yorumlarda yoğun ağrı çeken hastaların ağrılarını başarılı bir şekilde azaltan hocamız sürekli olarak hayır duası almaktadır. Kendisine bundan sonraki yaşamında başarılar ve hastalarına ağrısız günler dileriz.

"Tıp, bilime olduğu kadar sevgiye de yakındır ve ilişkileri yaşamın kendisinde bile önemlidir." (Rachel Naomi Remen)