• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  Ağız ve diş sağlığını anlattılar

  26.03.2008 19:02
  Aydın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından “15. Ağız ve Diş Sağlı Etkinlikleri” kapsamında düzenlenen resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.
  Ağız ve diş sağlığını anlattılar
  Ağız ve diş sağlığını anlattılar Ağız ve diş sağlığını anlattılar Ağız ve diş sağlığını anlattılar

  Aydın Devlet Hastanesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törene Aydın Valisi Mustafa Malay, Vali Yardımcısı Osman Nuri Çobanoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, İl Sağlık Müdürü Mehmet Çobanoğlu, davetli ve öğrenciler katıldı. Şiir dalındaki değerlendirmelerde, yarışma ilanını internetten görerek eser gönderen ve il dışından yarışmaya ilk katılan öğrenci olan Karaman Kılbasan İlköğretim Okulu öğrencisi Selin Şaşma birinci seçildi.
  Açılışta konuşan İl Sağlık Müdürü Mehmet Çobanoğlu, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü'nce her yıl olduğunu gibi bu yılda “15. Ağız ve Diş Sağlı Etkinlikleri” kapsamında resim ve şiir yarışmaları düzenlendiğini söyledi. İlköğretim okullarının birinci kademelerinde okuyan öğrencilere ağız ve diş sağlığının yaşamdaki öneminin vurgulanması, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve bilincin aşılanması için yarışmaların düzenlendiğini belirten Çobanoğlu, “Müdürlüğümüzce düzenlenen ağız ve diş sağlığı konulu yarışmalara resim yaparak ve şiir yazarak katılan toplam bin 140 öğrenciye diş fırçalamaya teşvik ve ödünlendirmek için il genelindeki okullarımızda diş fırçası ve diş macunu dağıtımı yapıldı. Amaç çocuklarımızı resim ve şiir ile yarıştırarak ödül ve hediyeler vermek değil; konuyu gündemde tutarak çocukların bilinçlendirilmesini ve bu güzel alışkanlıklarının ömür boyu kazanılmasını sağlamaktır. Tüm öğrencilerimizi ağız ve diş sağlığına önem vermelerinden dolayı tebrik ediyorum” dedi.
  Sağlıklı bir yaşamın insanlar için önemine değinen Vali Mustafa Malay da, her insanın kendisinin doktoru olması gerektiğini ifade etti. Sağlıklı insan nüfusu az olan ülkelerin ilerleme şansının çok az olacağına işaret eden Malay, “Sağlığımıza özen göstermeliyiz. Bunun için daha çocukluktan itibaren yeni nesilleri sağlığın önemi ve nasıl sağlıklı olunacağı yönünde eğitmeliyiz. Bunu yaparsak gelecek nesiller sağlıklı olur. Şimdiden biz bu konulara özen gösterirsek, ileride sağlıklı bir nesil oluşur ve bu bireyler toplumlarına daha çok yararlı olurlar. Daha önceleri çocuklarımız hep robot gibi yetiştiriyor, araştırma ve geliştirmeye yönlendirilmiyordu. Ama eğitim sistemindeki köklü değişiklikler sayesinde bu konuda ciddi adımlar atıldı. Düzenlenen bu gibi yarışmalarla hem çocuklarımız yarıştırılarak rekabet oluşturuluyor hem de çeşitli konularda araştırma ve geliştirme yapmaları sağlanıyor” diye konuştu.
  Yapılan konuşmaların ardından resim ve şiir dallarında dereceye giren öğrencilere Vali Mustafa Malay ve protokol üyeleri tarafından belge ve ödülleri verildi. Daha sonra Vali Malay, yarışmada dereceye giren öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Dereceye giren toplam 20 eserin 26 Mart-2 Nisan tarihleri arasında Aydın Devlet Hastanesi'nde sergileneceği belirtildi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim