• BIST 109.330
 • Altın 155,622
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  acil farkı alacak

  21.07.2009 12:30
  Sağlık-Sen'in açtığı dava, hizmet vermelerine karşın acil farkı alamayan laboratuvar çalışanlarını mutlu edecek bir kararla sonuçlandı.
  acil farkı alacak
  acil farkı alacak acil farkı alacak acil farkı alacak

  Van 2. İdare Mahkemesi'nin kararına göre, laborantlar, riskli birimlerde çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin döner sermaye ek ödemesinden faydalanacak.

  Muş Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi"nde laborant olarak çalışan Sağlık-Sen üyesi Ekin Taş, özellik arz eden riskli birimlerde fiilen çalışarak ve nöbet tutarak yaptığı görevlere ilişkin riskli birimler için belirlenen döner sermaye ek ödeme katsayısından faydalandırılması istemiyle yaptığı başvuruyu idare reddetmişti.

  Ancak red kararının iptali için Van 2. İdare Mahkemesi"ne başvuran Sağlık-Sen avukatları, laboratuvar çalışanlarının acil servislere hizmet verdikleri halde, özellik arz eden birimler katsayısından yararlandırılmadıklarını belirterek, bu durumun Anayasa"da eşitlik ve ücrette adalet ilkelerine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle dava açtı.

  Mahkeme, Sağlık-Sen"in talebini haklı bularak idarenin işlemini iptal etti.

  “Hak Kaybı Önlendi”

  Sağlık-Sen Genel Başkanı Mahmut Kaçar, acile de bakan laborantların ek ödeme katsayısından faydalanmamasının haksızlık olduğunu savundu. Van. 2. İdare Mahkemesi"nin sendikaları lehine verdiği kararı değerlendiren Mahmut Kaçar: “Laboratuvarda çalışan üyemiz Ekin Taş, acil serviste de çalışarak ve nöbet tutarak görev yaptığı halde, döner sermaye ek ödeme katsayısından yararlanamamıştır. Bunun üzerine olayı yargıya taşıdık. Yargıya güvenimiz tamdı. Çıkan kararla laborantlarımızın hak kaybı önlendi.” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim