Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Karadeniz’de gerçekleştirilen en kapsamlı tatbikat olan Meltem (Breeze) 2022’ye, NATO üyesi10 ülkeden 24 savaş gemisi, 5 uçak, 4 helikopter ve bin 390 personel katıldı. ABD tatbikata gemi yollamadı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana Karadeniz’de gerçekleştirilen en kapsamlı tatbikat olan Meltem (Breeze) 2022’ye, NATO üyesi 10 ülkeden 24 savaş gemisi, 5 uçak, 4 helikopter ve bin 390 personel katıldı. Tatbikatın daha önceki versiyonlarına savaş gemileri gönderen ABD ise bu kez hem bölgedeki gerginliği artırmamak hem de Türkiye’nin Montrö Sözleşmesi’ne ilişkin uygulaması çerçevesinde deniz unsurlarıyla katılmadı.

MONTRÖ HASSASİYETİ

Türkiye, Ukrayna’daki savaşı dikkate alarak Montrö Sözleşmesi’nin aşındırılmamasına büyük önem veriyor. Ankara, bölgesel sahiplik ilkesi ve kıyısı olan ülkelerin duruma hâkim olması kapsamında Karadeniz’deki dengenin bozulmamasını istiyor ve dengenin bozulması halinde olayların kontrolden çıkma olasılığının çok yüksek olduğu uyarısını sık sık tekrarlıyor.