İtalya’da 30 yıllık firarın ardından yıl başında yakalanan babası Matteo Messina Denaro, hapishanede kolon kanseri tedavisi görürken hayatını kaybetti. 61 yaşındaki Messina Denaro, Sicilya mafyası Cosa Nostra’nın kanlı saldırılarının baş faillerindendi. Hakkında birden fazla müebbet hapis kararı olan mafya babasının 1993’ten beri süren kaçışı, hastalığının etkisiyle geçen Ocak’ta son bulmuştu.

SAHTE İSİMLE TEDAVİ OLUYORDU 

2020’de kolon kanserine yakalanan Messina Denaro 16 Ocak’ta, sahte isimle tedavi için gittiği hastanede düzenlenen operasyonla ele geçirilmişti. Hakkındaki müebbet hapis cezalarını çekmek üzere Aquila kentinde özel güvenlikli cezaevine götürülen Messina Denaro, Eylül başından beri yoğun bakımda tedavi görüyordu. Mafya liderinin komaya girdiği açıklanmıştı.

NATO'dan tedirgin eden sözler: Kötü haberlere hazırlıklı olmalıyız NATO'dan tedirgin eden sözler: Kötü haberlere hazırlıklı olmalıyız

İtalya basınına göre Messina Denaro hastanede bu sabaha karşı 3 sularında hayatını kaybetti. 61 yaşındaki Messina Denaro’nun son anlarında kızı, yeğeni ve kız kardeşinin de Aquila’da oldukları belirtiliyor.

Matteo Messina Denaro öldü

"ÖLDÜRDÜĞÜM İNSANLAR BİR MEZARI DOLDURUR"

Matteo Messina Denaro, Cosa Nostra'nın kanlı saldırılarla ülkede terör estirdiği 1990'larda işlenen vahşi cinayetlerden, bombalı saldırılardan dolayı ömür boyu hapse mahkum edilmişti.

Bir mafya itirafçısının 12 yaşındaki oğlunun kaçırılarak 2 yıl rehin tutulması ve ardından öldürülerek asitle yok edilmesinde ve mafyayla mücadele savcıları Giovanni Falcone ile Paolo Borsellino’ya düzenlenen suikastlarda da rol oynamıştı. 50 kadar cinayetle bağlantılı olduğu belirtilen Messina Denaro’nun "Öldürdüğüm insanlarla bir mezarlığı doldurabilirim" demişti.