• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278

  29 yıllık savcı yandı!

  07.05.2009 07:17
  Batık bankacıları soruşturan Şişli Başsavcı Vekili Mecit Ceylan, Halis Toprak için girişimlerde bulununca telefona takıldı
  29 yıllık savcı yandı!
  29 yıllık savcı yandı! 29 yıllık savcı yandı! 29 yıllık savcı yandı!

  Şişli Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mecit Ceylan"ın istifasının ardında ilginç "telefon dinleme" kayıtlarının olduğu ortaya çıktı. 11 yıldır Şişli"de görev yapan ve çok sayıda batık bankayla ilgili davalar açan Ceylan"ın, bazı eski bankacılar lehine TMSF nezdinde girişimlerde bulunduğu saptandı. Adalet Bakanlığı müfettişlerinin isteğiyle telefonları dinlenen Başsavcı Vekili"nin son olarak Halis Toprak için TMSF yetkilileriyle görüştüğü belirlendi. Bu gelişmeler üzerine emekliliğini istemek zorunda kalan Ceylan, basına yaptığı açıklamada, “Telefonlarımın dinlendiği doğru ama bu yüzden değil, sağlık nedenleriyle ayrılmayı istedim” dedi.

  Avukatla TMSF"ye gitti

  Adalet Bakanlığı çevrelerinden edinilen bilgiye göre, Başsavcı Vekili Mecit Ceylan"la ilgili ilk şikayet “TMSF yönetimiyle yaptığı bazı görüşmeler” nedeniyle yapıldı. İddialara göre, Ceylan batık bankalarla ilgili soruşturmaları yürütürken tanıştığı TMSF Başkanı Ahmet Ertürk"ten geçtiğimiz aylarda randevu aldı. Ancak belirlenen gün ve saatte Ertürk"ün yayına geldiğinde, beraberinde bir avukat vardı. Cem Uzan"ın Skorsky helikopterini ve değerli şaraplarını TMSF ihalesinde satın alan Avukat Ali Yağız Dağlı"nın görüşmeye katılmasını Ertürk yadırgadı. Bu görüşmede Cem Uzan"la bağlantılı konuların gündeme geldiği öne sürüldü. TMSF Başkanı"nı daha sonra da arayıp randevu isteyen Başsavcı Vekili, bunda başarılı olamadı. Bunun üzerine TMSF Tahsilat Dairesi Başkanı Fethi Çalık"tan randevu aldı. Bu görüşmeye de o tarihte cezaevinde olan Erol Evcil"in avukatı ile gitti.

  Dinlemeye alınıyor

  Başsavcı Vekili Ceylan"ın yanındaki avukatlarla birlikte TMSF yöneticilerine bir kaç kez ziyarete gitmesi sonunda şikayet konusu oldu. Adalet Bakanlığı müfettişleri bu konuyu incelemeye aldı. "Teftiş Kurulu Yönetmeliği"ne dayanılarak mahkemeden dinleme kararı da aldırıldı. Telefonları dinlenen Başsavcı Vekili"nin TMSF yönetimiyle yaptığı görüşmeler kaydedildi. İddialara göre, Ceylan"ın bu görüşmelerde TMSF"ce el konulan Toprakbank"ın sahibi Halis Toprak lehine bazı girişimlerde bulunduğu belirlendi.

  Emekliliğini istedi

  Şişli Başsavcı Vekili, kendisiyle ilgili bu soruşturmadan haberdar olunca 29 yıllık mesleğini noktalayarak önceki hafta emekliliğini istedi. Mecit Ceylan, dünkü Cumhuriyet"e yaptığı açıklamada “Telefonlarım uzun süredir dinleniyor. Ama bu yüzden ayrılmadım. Sağlık sorunlarım nedeniyle emeklilik tabelinde bulundum” dedi. Sağlığının yerinde olmadığını ve doktorlarının uyarısıyla mesleğini noktaladığını söyleyen Ceylan, “Benim gibi bir çok hakim ve savcının telefonları dinleniyor. Bu çok rahatsız edici. Ama emekliliğimin bununla ilgisi yok” ifadesini kullandı.

  Ünlü isimlerin soruşturmalarını savcı Ceylan yaptı

  ŞİŞLİ Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mecit Ceylan, TMSF"nin el koyduğu çok sayıda bankayla ilgili soruşturmaları yürüttü. Ceylan"ın açtığı bazı davalar şöyle:

  1) Uzan soruşturmaları

  İmar Bankası yöneticilerine iki ayrı dava açtı. Kemal, Hakan ve Yavuz Uzan"ın da aralarında bulunduğu 22 sanık hakkında "Bankacılar Kanunu"na muhalefet ididasıyla 8 yıla kadar hapis cezası istedi. Cem Uzan, Yavuz Uzan, Bahadır Uzan"ın yer aldığı 32 sanık hakkında "nitelikli dolandırıcılık"iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Emniyet ve TMSF mensuplarıyla İsviçre"nin Zürih kentine giderek Uzanlar"a ait banka hesaplarına tedbir koydurdu.

  2) Erol Aksoy"a dava:

  Trade Deposit Bank ile İktisat Bankası"nın birleştirilmesiyle kamunun 490 milyon TL zarara uğratıldığı iddiasıyla Erol Aksoy ve 10 kişi hakkında dava açtı

  3) Orhan Aslıtürk davası

  Eski Şişli Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk"ün ayrıldığı eşi Orhan Aslıtürk hakkında "hayali ihracat" davası açtı

  4) Borsacılara soruşturma

  Aralarında Mecnun Çolak"ın da bulunduğu 19 borsacı hakkında tutuklama kararı çıkarttı.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim