• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  2500 kuruluş kapatılacak

  21.01.2008 09:56
  'Tıp merkezleri' adı altında toplanacak, ve yeni kriterler getirilecek. 35 bin kişi işsiz kalabilir
  2500 kuruluş kapatılacak
  2500 kuruluş kapatılacak 2500 kuruluş kapatılacak 2500 kuruluş kapatılacak

  Sağlık Bakanlığı personel açığını ve denetim yetersizliğini gerekçe göstererek ayakta teşhis ve tedavi yapan özel sağlık kuruluşlarını kapatma kararı aldı. Bakanlığın bu konudaki çalışmaları son aşamaya geldi. Hazırlanan yeni yönetmeliğe göre bu tür kuruluşlar "tıp merkezleri" adı altında toplanacak. Tıp merkezleri için de yeni kriterler getirilecek. Düşünülen kriterlerden bazıları ise şöyle: Merkezler sadece müstakil ve ahşap olmayan binada hizmet verebilecek.

  YER YETKİSİ BAKANLIĞA

  Merdiven genişlikleri 1.5 metre olacak. Hastane iskan izni alınacak. Nerede açılacağını belirme yetkisi sadece Sağlık Bakanlığı"na ait olacak. Yönetmelik değişikliğini eleştiren Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Dr. Sinan İbiş, denetimlerin aksatılmaması gerektiğine kendilerinin de katıldığını belirterek “Ancak tümünü birden kapatmak ülke ekonomisine darbe demektir” diye konuştu.

  35 BİN KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

  Tıp merkezlerinin yerinin de Bakanlık tarafından belirlenecek olmasını eleştiren Dr. Sinan İbiş “Bu yönlendirme sağlıksız. Hangi kriterlere göre yer belirlenecek” dedi. Uzmanlar ise bu karar ile birlikte 35 bin personelin işsiz kalabileceğini, aileleriyle birlikte 80 bin kişinin karardan etkileneceğini belirtti. Hazırlanan yönetmelik taslağı özel sağlık kuruluşlarını da harekete geçirdi. Binin üzerinde tıp ve dal merkezi temsilcisi 22 Ocak"ta Ankara"da toplanıyor. Yapılan açıklamada yeni yönetmelik ile sağlığın tamamen hastanelere devredilmek istendiği ve bu durumun tekelleşmeyi beraberinde getireceği vurgulandı.

  Karardan etkilenen kuruluşlar

  Türkİye"dekİ butik kliniklerden özel tıp merkezlerine, medikal tedavi sunan kaplıcalardan güzellik merkezlerine kadar çok geniş bir yelpazedeki firmalar karardan etkilenecek. Ayakta teşhis ve tedavi yapan poliklinikler, özel dal merkezleri, güzellik merkezi ruhsatı olan kaplıcaların termal terapi bölümleri de karar kapsamına giriyor.

  Akşam

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim