Ümit Özdağ hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı Ümit Özdağ hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı
Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz vergi gelirlerindeki artışın nasıl olacağını açıkladı! Cevdet Yılmaz doğrudan vergilerde artış sinyali veriyor. AKP iktidarı, öngörülen gelirin altta kalması durumunda, yeni vergilerle farkı kapatacağı doğrultusunda, yorumlara yol açmasına sebebiyet veriyor. Bu durumda bu sene içinde yeni vergi zamları mı geliyor soruları artıyor!

Hükümet Orta Vadeli Program’da 2024 senesi vergi gelirlerini yüzde 73,2 arttıracağını öngörüyor. Bu doğrultu da yeni vergi zamlarının artışının bu yılki vergilere zam yaparak farkı kapatıp kapatmayacağı tartışılıyor. Cevdet Yılmaz artış sinyali veriyor! Bu artışın nasıl sağlayacağını açıklayan Cevdet Yılmaz, “vergi oranları arttırılacak mı?” sorusuna cevap veriyor. Habertürk-Bloomberg HT ortak yayınına katılan Yılmaz, önümüzdeki sene gelecek olan vergi zamlarıyla artış farkının nasıl kapatılacağı konusunda 2023 senesindeki vergilerin zamlarıyla ilgili açıklamalar yaptı. Zam fırtınaları ardından yeni vergi zamları yolda mı herkes merak ediyor. Ek bütçe gelirinin düzenlenmesi, öngörülen gelirin altında kalması durumunda farkın yeni vergi zamlarıyla kapatılacağı konu doğrultusunda yorumlara yol açmaya devam ediyor!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yeni vergi zamları hakkında açıklama yaptı. Gelecek yıl vergi gelirlerinin yüzde 73,2 artması öngörmesinden sonra bu artışın yeni vergi zamlarıyla sağlanması konusundaki sorular açıklığa kavuştu. Cumhurbaşkanı yardımcısı Yılmaz, Orta Vadeli Programda 2024’te yüzde 73,2 artışın sağlanmasında, “vergi oranları artacak mı?” sorusuna, “vergi gelirindeki artış her zaman vergilerin artışıyla olmak durumunda değil” diyerek cevap verdi. Bunun üzerine Yılmaz, vergi geliri arttıracak dört maddeye değindi.

Birinci maddenin bütçe açığını aşağı çekebilmek için alınan tedbirlerden oluştuğunu, ikinci maddenin kayıt dışı olmakla mücadele kararlılığı olacağı konusuna değinen Yılmaz, bu maddelerin vergi gelirleri üzerinde etki ettirmesini beklediklerini açıkladı. Diğer maddeler ise tahakkuk tahsilat oranlarında arttırmak üzere idari tedbirler ve enflasyon olduğunu vurguladı. Tüm bu maddeler gereğince Yılmaz, “toplam vergi gelirlerinde hiçbir oransal değişme yapılmasa da toplam vergi gelirinde farklılık olacak” dedi.