• BIST 109.330
 • Altın 155,622
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  2. Aysun Kayacı vakası!

  07.05.2009 12:40
  CNNTÜRK'te yayınlanan programda Muhtar'a konuk olan Tiyatrocu ve Öğretim Üyesi Berksoy, kişisel olarak kendisinin mahalle baskısı yaşamadığını söyledi.
  2. Aysun Kayacı vakası!
  2. Aysun Kayacı vakası! 2. Aysun Kayacı vakası! 2. Aysun Kayacı vakası!

  CNNTÜRK'te yayınlanan programda Muhtar'a konuk olan Tiyatrocu ve Öğretim Üyesi Berksoy, kişisel olarak kendisinin mahalle baskısı yaşamadığını söyledi.


  CNNTURk'te Reha Muhtar'ın 'Çok Farklı' programına konuk olan Tiyatrocu ve Öğretim Üyesi Zeliha Berksoy, kişisel olarak kendisinin mahalle baskısı yaşamadığını söyledi.

  Televizyon Gazetesi'nin haberine göre, Berksoy, "Hiç öyle bir şey yaşamıyorum. Bunun da gerçekte yaşandığına da inanmıyorum. Bu insanın kendi kişiliğine bağlı bir şey. İnsan nasıl rahat ediyorsa öyle yaşıyor" diye konuştu.


  Ancak, buna rağmen bir yandan da insanların birbirlerini etkiledikleri ve küçük mahallelerdeki kapalı devre yaşamlarda bu tür baskıların varolduğunu ifade eden Berksoy, bunun en büyük nedeninin de eğitimsizlik ve kültürsüzlük olduğunu söyledi. Berksoy, "Kültürün içinde herşey yer alıyor. Yaşamın bilgi ve görgüsüne kadar. Bence bütün bunların içine sanat girse bütün bu dertlerden herkes kurtulacak diye düşünüyorum. Hayatı, rahat yaşamaktır önemli olan, özgürlüktür önemli olan" dedi.


  BENİM SEMTİMDE ÖTEKİLEŞTİRME YOK

  Mahalle baskısının biraz da yaşanılan semte bağlı bir durum olduğunu da belirten Zeliha Berksoy, "Tabi ben bir mahalle baskısı ya da ötekiler gibi bir şey diye algılamıyorum ama şunu görüyorum, sıkıştırılmış bir enerji görüyorum. Sıkıştırılmış enerjinin en koyu ve en derin olayını Mardin hikayesinde yaşadık. Bunun kökeninde tabi ilkellik yatıyor" şeklinde konuştu.


  CAHİLLERİN OYUYLA DEMOKRASİ OLMAZ!

  Cehaletten çok korktuğunu söyleyen Zeliha Berksoy, "Siz bu halkı bu kadar cahil bırakırsanız o bir kitle olmayacaktır, o bir sürü olacaktır. Ve bu sürüyü de peşinden sürükleyip götürmek çok basit bir şey. Yani burada örtünmüş, örtünmemiş, mahalle baskısı vs. bence bunların hepsi çok sunni. Çok sunni oyunlar bunlar" dedi.


  Cahilliğin olduğu yerde bilincin olamayacağını ve insanların sürükleneceğini, etkileneceklerini ifade eden Berksoy, böyle bir durumda da demokrasiden söz edilemeyeceğini belirterek "Böyle bir demokrasi olamaz. Ben böyle bir seçimde, demokratik seçim olduğuna falan inanmıyorum. Hayatın kendisinde yok çünkü" diye konuştu.


  BİNLERCE İNSAN AÇ YATIYOR

  İşlerinden atılan, işsiz kalan binlerce insana dikkat çeken Zeliha Berksoy, "Binlerce insan işinden atıldı ve aç yatıyor. İster başını bağlasın, ister bağlamasın. Bu beni ilgilendiriyor. Niçin o insanlar aç yatıyor? İki milyon kişi işinden atılmış aç şu anda. Maaşları bilmem ne kadarı inmiş. İşte görüyoruz. İşçiyi görüyoruz maaşı zaten avuç içi kadar, yüzde 15 indirilmiş. Ne yesin ne içsin? Onun karısı başını bağlıyormuş. Hiç önemli değil benim için. Bu demokrasi değil. Büyük bir gaddarlık yaşanıyor" ifadesini kullandı.


  İNSANLAR CAHİL BIRAKILDI

  50 yıldır halkın bir takım çıkarlar nedeniyle eğitimsiz bırakıldığını savunan Zeliha Berksoy, "Tabi ki eğiteceksiniz. Ama 50 yıldır bu yapılmadı. 50 yıl önce yapsalardı! Daha ülkenin nüfusu 15 milyonken yapsalardı! Şimdi olmuş 75 milyon.... İnsanınıza sahip çıkmamışsınız, gençlerinizi eğitmemişsiniz, onlara doğruyu yanlışı , evrensel değerleri anlatmamışsınız" diyerek dinin de insanlara doğru anlatılmadığını ve cahil bırakıldıklarını söyledi.


  ÇAĞDAŞ BİR EĞİTİM SEFERBERLİĞİ LAZIM

  Usta oyuncu Berksoy, bu durumun aşılması için çok çağdaş bir eğitim seferberliği önerisinde bulunarak "Bütün kırsal kesimlerde çağdaş bir eğitim seferberliği öneriyorum.. Dinse dini de kendi realitesi içinde öğreteceksiniz.. Bunu öğretenler de cahil. Cahil bırakılıyorlar. Onlar da siyasi bir düşünce ya da çıkarlarla ya da kendi cehaletiyle gidiyor. Formül yanlış. Çünkü bütün çocuklar doğduğunda aynıdır. Hitler de doğduğunda bir bebekti. Ama nasıl oldu. İnsanın değişebilirliği diyalektiği var" dedi.


  Zeliha Berksoy, insanlara olanak tanınmaması, insanca yaşayamamaları, evrensel değerlerle tanıştırılmaması gibi durumlar içinde demokrasiden söz edilemeyeceğini ifade etti ve "Bugün işçilerin maaşından yüzde 15 indirmek hangi demokrasidir? İnsanları işlerden atmak hangi demokrasidir?" diye konuştu.


  07.05.2009

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim