Bilanço esasına göre defter tutan mükellefler, 5 bin liranın üzerindeki mal veya hizmet alış veya satışlarını aylık olarak elektronik ortamda Ba-Bs formlarıyla bildiriyordu. Bu şekilde Ba-Bs formu veren yaklaşık 1.6 milyon mükellef bulunuyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından hazırlanan ve dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğle söz konusu mükelleflerin Ba-Bs formu verme yükümlülükleri kaldırıldı.

TAKİP EDEN DÖNEMDE

Buna göre; tüm alış veya satışları 5 bin liranın altında olan ya da alış veya satışlarını e-belgelerle gerçekleştiren mükelleflerin artık Ba-Bs formu vermeleri gerekmeyecek. Böylece, ‘Ba formu’ verenler açısından 1.4 milyon mükellef, ‘Bs formu’ verenler açısından ise 1.5 milyon mükellef artık bu formlara ilişkin herhangi bir bildirim yapmayacak. Tebliğ, takip eden bildirim dönemine ilişkin verilecek bildirim formlarına uygulanmak üzere yürürlüğe girdi.

İŞ YÜKÜ AZALACAK

EYT’ye son dönemeçte TESK’ten dikkat çeken ‘staj ve prim’ açıklaması! ‘Bağ-Kur'da adaletsizlik giderilmeli’ EYT’ye son dönemeçte TESK’ten dikkat çeken ‘staj ve prim’ açıklaması! ‘Bağ-Kur'da adaletsizlik giderilmeli’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “1.6 milyon mükellefimizden 1.5 milyonu artık bu formları vermeyecek. Bakanlık olarak mükelleflerimizin ve mali müşavirlerimizin iş yükünü azaltan uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.