Birden fazla TV dizisinde kıyamet sonrası senaryolarıyla karşımıza çıkan, görünümüyle insanın ürperten Svalbard Küresel Tohum Bankası insanlığın tek umudu mu? Norveç’te bir dağın içine gizlenen ve sivillerin giremediği bu gizemli depo gezegenimiz için ne anlam taşıyor? 1,1 milyon “atalık” tohumu içinde taşıyan sığınağın bilinmeyen yönleri…

Oğlunun dövdüğü babadan 6 gün sonra acı haber Oğlunun dövdüğü babadan 6 gün sonra acı haber
Son dönemde, kıyamet sonrası kurgusunu taşıyan film ve dizilerde sıklıkla karşımıza çıkmaya başlayan Norveç'in Svalbard takımadalarının bir parçası olan Spitsbergen'deki Svalbard Küresel Tohum Deposu, merak uyandırıyor.

Dünya genelinden toplanan 1,1 milyondan fazla tohum çeşidinin saklandığı 130 metre uzunluğundaki 4.5 milyon tür meyve, sebze ve tahıl tohumu koruma altına tutan bu sığınak, gerek olası bir küresel yıkımdan sonra hayatta kalanlara umut, savaşlarla ve yıkımla karşılaşan insanlar için ise yeni bir başlangıcı simgeliyor.

Dünyanın en büyük tarımsal biyolojik çeşitlilik koleksiyonunu barındıran bu tohum deposu, silahlı muhafızlar tarafından korunuyor.