Cumartesi günü Mersin'de Taşeli Platosu'nda bulunan Türkiye'nin en derin üçüncü mağarası Morca Düdeni'nde mahsur kalan ABD’li mağaracı Mark Dickey'nin kurtarılması için başlatılan büyük operasyon sürüyor.

BBC Türkçe'ye konuşan Türkiye Mağaracılık Federasyonu (TUMAF) Basın Sözcüsü Yaman Özakın, kurtarma operasyonunun haftalar sürebileceğini söyledi.

Yaman Özakın, "Haftalar mertebesinde sürecek bir operasyon. Sedyeyle 2-3 hafta sürme olasılığı var. Yardımla da bir hafta ya da daha uzun sürebilir, bunu kestirmek çok zor" dedi.

Kurtarma operasyonunu, "oldukça kompleks bir süreç" olarak nitelendiren Özakın, mağaralarda bu tip kurtarma çalışmalarında uzman birçok ülkeden ekibin çalışmalarını sürdürüldüğünü kaydetti.

ÖLÜME ÇOK YAKLAŞMIŞTIM

Morca Düdeni'nde geçirdiği rahatsızlık sonucu mahsur kalan Amerikalı mağaracı Mark Dickey yerin 1040 metre altından kendisini kurtarmaya çalışan ekiplere teşekkür etti. Dickey, "Ölüme çok yaklaşmıştım" dedi.

Cuma günü kurtarma ekipler mağara dışında çadırlar ve kablolar kurarken, yer seviyesinin 1,000 metreyi aşkın altında mide-bağırsak kanaması geçirerek hastalanan 40 yaşındaki Mark Dickey, kendisini mağara sisteminden çıkarmaya çalışan 150'den fazla yerli ve yabancı arama kurtarma görevlisine teşekkür eden duygusal bir video hazırladı.

Her gün birlikte mesai yapıp, birlikte dinleniyorlar Her gün birlikte mesai yapıp, birlikte dinleniyorlar

'BU KADAR İNSANIN YANIT VERDİĞİNİ GÖRMEK İNANILMAZ'

Yerin 1040 metre altında kontrol altında tututlan Dickey, "Mağaracılık dünyası gerçekten birbirine sıkı sıkıya bağlı bir grup ve yüzeyde bu kadar çok insanın yanıt verdiğini görmek inanılmaz. Türk hükümetinin ihtiyacım olan tıbbi malzemeleri temin etmek için gösterdiği hızlı tepkinin hayatımı kurtardığını biliyorum. Ölüme çok yaklaşmıştım" dedi. Videoda ayakta durduğu ve hareket ettiği görülen Dickey, uyanık ve konuşuyor olsa da "iç organlarının iyileşmediğini" ve mağaradan çıkmak için çok fazla yardıma ihtiyaç duyacağını söyledi.